Üniversite mi ? Sanayi mi ?


bazı işbirliklerini çok konuşuruz ancak bir türlü başlatamayız. Üniversite-Sanayi işbirliğini bir türlü çözemediğimiz için de başlatamıyoruz. Niye mi ? Bu iş üzerine yıllardır kafa yoran, yetmedi bizzat işin içine dalan bir olarak, halen bunun nedenini tam olarak anlayamamış olsam da, bir miktar işin DNA’sını çözdüm diyebilirim. Kabaca üniversitenin sanayiciye yaklaşımını “temkinli”, sanayinin yaklaşımını da biraz “sabırsız” olarak tanımlıyorum. Üniversite daha çekingen ve içine kapanık, sanayi ise daha “ekstrovert”, yani işi daha dışa vurumcu ve talepkar bir görünüm sergiliyor. Kendimce saptadığım daha birçok tanımlama getirebilirim. Bunca yıllık çalışma sonucunda sanki kendimi biraz daha Üniversitenin yanında görüyorum diyebilirim.
İşbirliği için aslında şu anda oldukça geniş imkanlı zemin oluştu. Bu imkanları değerlendirmenin yanısıra, gerçek anlamda Ar-Ge ve tasarım yapacak şirketlerin bir adım öne çıkması gerekiyor. Bunun sağlanması da nihayetinde karar vericilerin elinde. Eğer karar veren mekanizmalar, patronlar ya da profesyoneller bu konulara vakıf ve hakim değillerse bu iş başlamıyor, başlasa dahi yürümüyor.
Sonuç olarak, eğer Üniversite ile işbirliği yapacaksanız, kesinlikle karar vericilerin ArGe ve tasarım mevzularına hakim olmaları gerekiyor. Önümüzdeki dönemlerde sanayi içinde birçok ArGe ve tasarım merkezlerinin faaliyete geçtiğini göreceksiniz. Umarım bu merkezler sürdürülebilir yenilikler ile kendilerini besleyebilir ve amacına uygun şekilde yürütülebilir.
Patronlar ve profesyonel karar vericiler bu işe “dedike” yani kendilerini atfetmedikçe bu iş zor !
Sevgilerimle,
İsa DAL
@IsaDal_Denizli

Beğendiniz mi? O halde paylaşın