Isa Dal Kimdir ?


isa-dal1969 yılında Almanya da dünyaya geldi.

1980 yılında tanıştığı bilgisayar teknolojisinden dolayı, 15 Ocak 1986 tarihinde iş hayatına Dos.Bil Bilgisayar şirketinde kurucu ortak olarak başladı.

İstanbul da geçen öğrencilik yıllarında turizm sektöründe rehberlik yaptı ve 1992 de açılışı yapılan Conrad İstanbul otelinde 3 yıl süre ile çalıştı. Bu dönemde ilk tekstil ve ekonomik kriz deneyimini 1993-1994 yıllarında ortak olarak kurduğu bir tekstil atölyesinde kazanmış oldu.

1993 yılında mezuniyetinin ardından, 1994 yılında 239. dönem askerliğini İzmir LSE Komutanlığında (NATO) mütercim tercüman olarak tamamladıktan sonra, 1995 yılında Denizli ye yerleşti.

İş yaşamını 1998 yılında kurduğu Evteks Tekstil Ltd. ile, 2008 yılında hayata geçen Yenita Tarım Organik Tarım ve Seracılık Ltd. ve 2010 yılında kurduğu medikal teknik tekstiller üzerinde çalışan Dakotek Ltd. şirketlerinde sürdürmektedir.
2010-2016 yılları arasında sürdürdüğü Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) yönetim kurulu başkanlığı görevinin yanısıra, aynı yılda Denib (Denizli İhracatçılar Birliği) TİM delegeliğini, ve Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, TOBB tekstil ve konfeksiyon komisyonu üyeliği görevlerini yürütmüştür. TOBB Sanayi temsilcisi olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı destek kapsamındaki ARGE merkezleri komite üyesidir.
2012 yılı itibariyle Denizli Valiliği tarafından, Denizli Tekstil Kümelenme organizasyonu konusunda yetki verilmiştir. Haziran 2012 de yapılan Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu genel kurulunda basın ve halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı görevine gelmiştir. 2015 yılı yapılan genel kurul sonrası Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, yüksek istişare kuruluna seçişmiştir.
2013 yılında yapılan Denizli Sanayi Odası seçimi ile 9. Grup meslek komitesi başkanlığı yapmaktadır. Nisan 2014 – 2018 arası Denib (Denizli İhracatçılar Birliği) yönetim kurulu üyeliği ve tim delege görevini yürütmüştür.
11.12.2015 tarihi itibariyle, Pamukkale Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nün MÜDEK Akreditasyon süreci kapsamında, “Danışma Kurulu Üyesi” olarak görevlendirilmiştir.
2016 Haziran ayında, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği – TETSİAD yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.
Nisan 2016 da ilk kitabı olan “Başkanın Seyir Defterini” yayınlamıştır.
Mart 2016 da yüksek lisans eğitimini, Nişantaşı Üniversitesi, Moda ve Tasarım alanında tamamlamıştır.
2017-2021 yılları arasında Haliç Üniversitesinde öğretim görevlisi ünvanı ile gençlere Sektörel Gelişmeler, Mesleki Oryantasyon, Moda ve Marka derslerini vermiştir.
Kasım 2016 tarihinde, Ekonomi Bakanlığı TİM, TOBB, Dünya Gazetesi tarafından organize edilen, İhracatın Gizli Şampiyonaları, Üniversite-Sanayi İşbirliği Kategorisinde, Yatak yarasını engelleyen Çarşaf buluşu ile şampiyonluk kupasını kazanmıştır.
Aralık 2017 de yapılan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği – TGSD nin olağan genel kurulunda, yönetim kurulu üyesi olarak seçilmiştir. Aktif olarak birçok komitede görev almayı sürdürmektedir.
Aralık 2017 Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl organize edilen İnovasyon haftası kapsamında, 2017 yılı Inovalig ödülleri içinde Kobi kategorisinde “Kobi Özel Ödülü” ne layık görülmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ın katılımı ile ödülü T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybeci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi tarafından verilmiştir.
Yaklaşık 4 yıldır sürdürmüş olduğu çalışmalar neticesinde, 25 yıldır sahiplerini bulan Türkiye nin en prestijli çevre ödülü olma özelliğini taşıyan, İstanbul Sanayi Odası Çevre Ödülü, akademik kategoride Öğretim Görevlisi İsa Dal’ın oldu. Evteks Tekstil Ltd. olarak yürütmüş olduğu sayısız projelerden biriyle, Pamukkale Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Kimya Bölüm Başkanı Sn. Prof.Dr. Necip Atar ve Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarım Ana Sanat Dalı Başkanı Sn. Doç.Dr. Şöhret Aktepe nin yer aldığı ekibin çalışması sonucu bu ödüle ulaştı. 2018 yılında Ödül töreni, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sn. Erdal Bahçıvan ın ev sahipliğinde düzenlenmiştir.
2018 yılında İstanbul Ekonomi Zirvesinde, İnovasyon dalında “İstanbul Altın Değerler” ödülünü almıştır.
Aynı zamanda milli sporcu olan İsa Dal, yamaç paraşütü, bisiklet ve koşu alanında birçok dereceleri bulunmaktadır. Türkiye Bisiklet Federasyonu, Denizli il temsilciliğini yürüten İsa Dal, aynı zamanda aktif olarak Triatlon sporu ile de uğraşmaktadır. 2021 Ekim ayında yapılan Türkiye Triatlon Federasyonu seçimlerinde yönetim kuruluna seçilmiştir.

Who is Dr.Isa Dal:
He was born in Germany in 1969.

Because of his computer knowledge since 1980, he decided to continue his life by entering his first business career in computer technology, by founding one of the first computer companies in Denizli, called “Dos.Bil Bilgisayar” in January 1986. In 1988 he decided to get his high school diploma and applied to finalize the two years exams, which he had passed within a month and he was also successfully qualified to study at the Istanbul University for “Greek Literature and Language”.

While working as a tourist guide and hotel receptionist at hotels during his study in Istanbul, he was working at the Conrad Istanbul hotel at the opening for the next three years. At the same period, he was a shareholder at a textile ready to wear garment manufacturing place, where he experienced his first economic crisis in 1994.

After graduation in 1993 from Istanbul University, he attended his military service in 1994 in Izmir as a NATO sergeant.

Up today, Isa Dal is working at Evteks Tekstil Ltd., which he founded in 1998, as well as Yenita Greenhouse founded in 2008. in 2010 he founded the company Dakotek Ltd., for medical technical textiles.
Duties at NGO’S:
2010 – 2016: President of the textile and garment association of Denizli (Detgis www.detgis.org.tr )
2010 – present: Deputy at the Turkish Exporters Assembly ( TIM www.tim.gov.tr )
2010 – 2016: Deputy at the textile/ready to wear group of the “Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey)
2012 – 2015: Vice president of the “Turkish Fashion & Ready Wear Federation. (MHGF www.mhgf.org.tr)
2012 – present: Comity member of R&D Centers at the “Ministry of Science, Industry, and Technology”
2013 – 2018: Executive member of the 9th committee at Denizli Chamber of Industry.
2014 – 2018: Executive board member of the “Denizli exporters Association”. ( Denib www.denib.gov.tr)
2015 – present: Member of the advisory board for the “Turkish Fashion & Apparel Federation. (MHGF www.mhgf.org.tr)
2015 – present: Member of the advisory board for the Pamukkale University, Engineering Faculty Textile Engineering departments MUDEK accreditation.
2016 completed his master’s degree at the Nisantasi University in Fashion & Design.
2016 – 2018 Executive board member of the Turkish Home Textile Industry and Businessmen Association ( Tetsiad )
2017 – 2021 PhD student in Fashion & Design at the Halic University in Istanbul
2017 – 2021 Lecturer at the Halic University in Istanbul.
2016 – Won the Exports Champion in University-Industry collaboration. Received trophy from the Minister of Economy Mr. Nihat Zeybekci
2017 – present Executive board member of the Turkish Apparel Association ( TGSD )
2017 – received the most innovative SME award, given by the Turkish Exporters Assembly. Award received from the minister of economy Mr. Nihat Zeybekci. Turkish president Mr. Erdogan has shared the stage with the award winners.2018 – Isa Dal has won the Environment award from the Istanbul Chamber of Industry.
2018 – present Representative at the Turkish Exporters Assembly
2018 – received the environment award from the Istanbul Chamber of Industry, which is the most prestigious award for environmental projects.
2018 – received the “Istanbul Golden Award” at the Istanbul Economy Summit at the Innovative SME category.
2021 – present Board Member of the Turkish Triathlon Federation
Isa is a Triathlete and Paraglider. He represent also the Cycling Federation in Denizli.
Isa Dal is the father of a daughter born in 1997. He speaks English, German, and Spanish.