Tüketim ve Tasarruf


Yılbaşında Avrupa’nın tatilden doğan boşluğunu, Yunanistan’da randevu alabildiğim müşterileri ziyaret ederek, bizzat vaziyetlerini yerinde görmek istedim. 2004 yılında zirve noktasında gördüğüm firma ve sahipleri, son 2 yılda duran işlerin oluşturduğu derin travmayı yüzlerindeki kırışıklardan okuyabiliyordum. Ben şahsım adına bu işin orada bu kadar vahim noktaya geldiğini tahmin etmemiştim. Yılların birikimiyle oluşan kamusal hatalar ve hükümetlerin beceriksizliğine veryansın eden Yunan halkı, diğer taraftan sürekli Türkiye ye ve başbakanımıza övgüler diziyor. Nerede hata yapıldığının çok net farkındalar ve Türkiye ye baktığımızda ise bu hatalardan kaçınıldığını görüyoruz. Fakat Yunanistan’da 2004 yılında tablo hiç öyle değildi. Nitekim Yunanistan ı krize iten nedenlerden biri toplumun az üretiyor ve ürettiğinden de çok fazlasını tüketiyor olmasıydı.
Bizde de tehlike sinyalleri veren en önemli noktada bence burada. Ürettiğimizden fazla tüketir duruma geldik ve bunuda öylesine hesapsız ve rahatlıkla yapıyoruz ki, bir gün bundan vazgeçmek zorunda kalabileceğimiz aklımızın ucundan bile geçmiyor. Ortam vatandaşın gözünde toz pembe olmuş, ailemizden öğrendiğimiz tasarrufu bir kenara bırakmış, savurganlık düzeyinde tüketim yapar hale gelmişiz. Geleceğe güvenle bakan toplumlar, bankaların müsade ettiği ölçüde borçlanmaktan korkmazlar. Bizde ki güven ölçüsü rehavetle karışınca yakın gelecekte tehlike oluşturacak bir noktaya gelebilir. Tüketimin ve savurganlığın tetiklediği öyle bir kısırdöngü var ki, biz sanayiciler bunu çok net hissetmeye başladık. Artık rahatına ve konforuna önem veren toplumumuz iş beğenmez oldu. Bu da üretimin önündeki en ciddi sorun olarak 2012 de kendini gösterdi, ve 2013 te daha da kronik hale geleceğe benziyor. Bu sebeple hem sanayici, hem de esnaf ayağını denk alacak ve tüketicide daha da bilinçli olma yönünde terbiye edilecek. Allah kimseyi Yunanistan ın bugün yaşadığı şekilde krizle terbiye etmesin.
Bu arada vatandaşlarımızın büyük bir bölümüde asgari düzeyde geçimlerini temin ettiklerini unutmuyorum. Allah onlara da kolaylık versin fakat, diğer taraftan farklı bir dünyada yaşarcasına harcayanların olduğunu ve bir felakete doğru sürüklendiklerini umarım çok geç olmadan farkına varırlar.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın