Sözde Ermeni soykırım iddiaları tamamen Politiktir, Fransa ile olan ticaretimizi etkilememeli !


Sözde soykırım iddiaları her daim ülkemizin uluslararası alanda etkisini kırmak amaçlı olarak kullanılmıştır. 10 milyar Avroluk ticaret hacminizin olduğu bir ülke ile politik oyunlara alet olmamak için karşılıklı olarak bu gücümüzü daha etkin kullanmalıyız. Fransız ürünlerini boykot etmek bize bu anlamda zarar verir ve istihdamımızı azaltır. Bunun yerine şirketler bu konuda işbirliği yapmalıdırlar ve ticaretin politikaya alet olmasının önüne geçmelidirler. Türk firmalarının Fransa’daki partnerlerine aşağıdaki metni göndermelerini öneriyoruz.

Metnin türkçesi:
“Değerli ticari partnerimiz,
Fransa parlamentosunda “sözde Ermeni soykırımının” inkar edilmesinin suç sayılacağına dair oylama maalesef kabul edildi. Fransa ve Türkiye arasında 10 milyar Avro seviyelerinde bir ticari hacim vardır ve bu zaman zaman bu tarzda politik çıkarlara alet edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’de bazı kesimlerde bunu fırsat bilip, Fransız mallarını boykot etmeye davet etmektedirler. Bu tarzda yaklaşımları onaylamamak ile birlikte, iki ülkenin ticari ve turistik ilişkilerinin politikanın önünde olduğunu göstermemiz gerekiyor. Bizim bu duyarlılığımıza sizinde destek olacağınızdan hiçbir şüphe duymamaktayız ve sizlerinde ülkenizde kamuoyu nezdinde tepkinizi ortaya koymanızı temenni etmekteyiz.
Dostlukların ve ticaretin çıkar politikalarından arındırılmış bir dünyayı birlikte yaşatmak dileğimizle”

Metnin fransızcası:
’Cher partenaire commercial,
Le parlement français a malheureusement approuvé la proposition de la loi condamnant le contestation ‘du soi-disant génocide arménien’. Il y’a un volume de commerce au niveaux de 10 milliard d’euros entre la France et la Turquie, de temps en temps cela est étudié comme un outil d’intérêts politiques de cette manière. Certaines sections en Turquies conçoivent cela comme une opportunité et invitent à boycotter les produits français. Nous n’approuvons pas cette manière d’approche et nous devons montrer que les relations touristique et commercial entre les 2 pays sont au delà de la politique. Nul doute à propos de votre soutien sur notre sensibilité à ce sujet, et nous souhaitons que vous aussi vous réagissez devant l’opinion publique de votre pays.

Souhaitant faire vivre un monde où les amitiés et le commerce sont complètement purifier des intérêts politique. ‘’

Beğendiniz mi? O halde paylaşın
,