Sosyal Medya mı ?


Gece yatmadan bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuz ile vedalaşmakta zorlanıyor musunuz ? Acaba ben uyurken sanal mecralarda neler olup bitmiş diye merak ve heyecan içine giriyor musunuz ? Sabah kalkınca hemen onlarla özlem gidermeye mi çalışıyorsunuz ? Bu tiryakilik başka bir tiryakilik, sigara gibi sağlığa zararlı değil en azından. Bugün 7’den 70’e değilde, 3’ten 90’a, belki daha erken, hatta daha ileri yaşlarda insanlar artık sosyal mecralarda yaşamlarını paylaşıyorlar. Paylaşmak artık daha kolay, sizi birilerinin izlediğini biliyorsunuz, izlenmek ve takip edilmek belki hoşunuza gidiyor. Böylelikle bilginiz ve heyecanınıza birilerinide ortak etmiş oluyorsunuz. Sosyal medya yaşamımıza girmeye başladığında çok ürkmüştük ve sindirinceye kadar çok çarpışmalar yaşadık. Gerçekte arkadaşın olmayan sadece tanıdığın bir kişiyi arkadaşın olarak eklemiş olman, bazı kişileri mutlu etmiş, bazılarınıda üzmüştür. Üzüntüden çok mutluluk vesilesi olan sosyal medya, eski dostlarınızı bulduğunuz, akrabalarınızdan haberdar olduğunuz, yıllardır görüşemediğiniz ve görüşemeyeceğiniz insanların yaşamının içindeymişcesine yer alabilmek, kuşkusuz yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olmıuştur.
Sosyal medya bilinçli ve doğru kullanıldığı müddetçe yarar sağlar. İnternetin sağladığı bilgi ortamı ile de desteklenince de dünyanızı geliştirir, genişletir. İş dünyanıza renk katar, geliştirir, iletişiminize boyutlar kazandırır.
Favori sosyal mecralar arasında Facebook, Google+, Twitter, Linkedin, Pinterest, Instagram, Foursquare i sayabiliriz Bunların herbiri kendi içinde bir dünya olsa da, herbiri birbiriyle ilişkili ve bağlantılı olma özelliğine sahiptir. Hepsinin babasıda Facebook gibi görünse de, Google+ oldukça yavaş, fakat emin adımlarla Facebook un tahtını tehdit etmekte.
Sosyal medyadan korkmak ve yasaklamak yerine, sosyal medyayı öğrenmek ve anlamak daha doğru olacaktır. Anlamadığınız ve hakim olmadığınız bir mecra, yaşamınız boyunca bir tehlike ve tehdit algısı olarak sizin konforunuzu bozacağı için, bir an önce sosyal medya ile barışık hale gelmenizi öneririm.
Sevgilerimle,
İsa Dal
https://www.facebook.com/isa.dal

www.isadal.com

Beğendiniz mi? O halde paylaşın