Siz Denizli’yi ne sandınız Çocuklar ?


Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttüğüm 2010 yılından beri, binlerce öğrenci ile göz göze konuşma imkanı buldum. Bunlar meslek liselerinin 9 ila 12 sınıfları, meslek yüksek okulu ve üniversite öğrencilerininde aralarında yer aldığı, muhtemelen 10 bin öğrenciyi aşan bir karşılık deneyimdi. Bu ay içinde önce Bursa’da 700 civarında, ülkenin her yerinden gelmiş tekstil mühendisliği öğrencilerine hitap ettikten sonra, Denizli Honaz meslek yüksekokulu ve ardından yine Pamukkale Üniversitesi İktisadi İdari bilimler fakültesi öğrencileri ile bir araya geldim. Ağırılıklı olarak öğrenciler ile tecrübe paylaşımında bulunurken, asıl hedefim daima onlara bir gelecek vizyonu kazandırmak ve içlerinde mevcut olan gücü ortaya çıkarmalarını sağlayacak ilham verebilmekti. Samimi konuşmalarımın sonunda genellikle öğrencilerin gözünde bu ışığı görebilmenin mutluluğunu yaşadım.
Özellikle şehir dışında yaptığım konuşmalarda Denizli’yi anlatmaya gayret ettim. Farklı üniversiteleri ve öğrencilerini yine kendi imkanlarımız çerçevesinde Denizli’de ağırlamaya çalıştık. Bunların birini örnek vereceğim. 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, kuşkusuz alanında en önemli eğitim kurumlarından biri ve Denizli için Moda ve Tasarım anlamında yakınlığı bulunan çok önemli bir okul. Geçenlerde iade-i ziyaret babında kariyer günleri çerçevesinde öğretim üyeleri ve öğrencileri Denizli’de ağırladık ve firma gezileri ile birlikte Denizli’mizi tanıtma fırsatı bulduk. Ziyaretlerin sonunda oturup öğrencilerle konuştuğumda, Denizli hakkında öncesi ve sonrasında neler düşündüklerini öğrenmeye çalıştım. Samimi bir şekilde sorduğum soru kabaca şuydu: Siz Denizli’ye gelmeden önce, acaba sokaklarında horozların dolaştığı ve koyunların otladığı bir yer mi sanıyordunuz sorusuna çekingen bir “evet” cevabı almamızdan dolayı şaşırmasamda üzüldüm.
Siz Denizli’yi ne zannetmiştiniz çocuklar ?
Denizli sanayisiyle, altyapısı ile bir dünya kenti ve Türkiye ortalamasının üzerinde bir yaşam standardına sahip. Sürekli kendini geliştiren ve dünyanın her yerine adımını atmış bir ihracat kenti. Kent olarak, üniversitesi ile, yolları, doğası, parkları ve bahçeleri ile bir vizyon kent. Aileniz ile huzur ve güven içinde yaşayabileceğiniz nadir kentlerden biridir Denizli. Ancak Denizli’nin tek eksiği sizlersiniz, yani eğitimli, kültürlü bireylerin sayısının artması gerekiyor. Denizli’de eğitimli gençler kendilerine güzel bir gelecek oluşturabilecekleri iş imkanları yakalama fırsatına sahip olacaklar. Denizli’nin gelişimi için Denizli’yi daha çok anlatmamız ve daha çok tanıtmamız gerekiyor. Denizli sevdalısı bir Denizli’li olarak benim üzerime aldığım bu vazife gibi, her birimizin bu işin ucundan tutması gerekiyor. Haydi Denizli’yi dışarıda her yönüyle daha fazla anlatalım.
Gençler, Denizli sizi çağırıyor !
Sevgilerimle,
İsa DAL

Beğendiniz mi? O halde paylaşın