Siddırlayns !


sakın küfrettiğim düşünülmesin. Bu maalesef dil konusunda eğitimimizin ne kadar geride olduğunu gösteriyor. Bu “Sıddırlayns” diyen bayan aslında “Star Alliance” (Star Ellayıns)demek istiyordu, ancak türk dili çok fazla fonetik handikapları olmasa da, hızlı söylenmek istendiğinde böyle sesler çıkartmaya zemin hazırlayabiliyor. Ulusal hava yollarımızın hostesleri maalesef ingilizce bilmiyorlar. Bilmedikleri gibi, ukalalıklarından da geri kalmıyorlar. Elite kart sahibi olarak, ne kadar seyahat ettiğimiz tahmin edebilirsiniz, ve bunun neticesinde, farklı hava yolları ile de uçuyorum ve aradaki farkı görebiliyor ve duyabiliyorum. Ulusal hava yolumuz maalesef İngilizce ve Nezaket bakımından, diğer “kıytırık” diye tabir edilen hava yollarının çok gerisinde. Dost acı söylermiş, umuyorum ki bir gün bunlar düzelecektir.
İngilizce den bahsetmişken, 2023 yılında 500 milyar USD ihracatı hedefleyen ülkemizin, istatistik yapmadan dahi, sokakta dolaşan insanlarımıza bakınca, bir yabancının adres sorabileceği İngilizce bilen birilerini bulmakta zorlanacağını göreceksiniz. Yabancı dostlarımızın en önemli şikayetlerinden biri de bu. Türkiye de sokakta dolaşırken, gençler dahil kimse ingilizce bilmediğinden şikayet ediyorlar. Daha seçkin düşünecek olursak, AVM ler de durum sokaktan farklı değil. Danışmanlar, kasiyerler ya İngilizce nin “İ” sini bilmiyorlar, ya da utanıp çekindiklerinden konuşmuyorlar. Yabancı birileri ile karşılaştıkları zaman sırıtıp kem küm demekten başka birşey yapamıyorlar, adeta paralize olup kalıyorlar.
Niyetim milletimizin cehaletini aşağılamak değil, bu konuda artık milli bir seferberlik yapılması gerektiğidir. AB üyesi ufak ülkelere gidin, 1990 larda Sovyet uydusu olan ülkeler dahi, yeni nesillerin tamamı İngilizce konuşabiliyor. Yamaç paraşütü yarışmaları vesilesi ile indiğim dağlar ovalarda bile İngilizce bilen çiftçiler görünce şaşırmıyorum. Ama bizim büyük şehirlerimizdeki sokaklarda bile, pırıl pırıl gençlerimiz dünya ile iletişime geçebilecek donanıma sahip değiller.
2023 yılında hedefimiz 500 milyar USD ihracat ile birlikte, %100 okuma yazma ve 50 yaş altı %99 yabancı dil bilinirliği olmalı. 500 milyar nasıl bir hayal değil hedef ise, eğitimde bir hayal değil, ulusal hedefimiz olmalıdır.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın