Paraşütçülere Denizli tekstil fabrikaları gezdirildi


Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Süper Finali sporcularına dünyanın en iyi, en kaliteli havlu ve bornozunun yapıldığı yeri göstermek için Denizli tekstil fabrikalarını gezdirdiklerini söyledi.

2010 yılının en önemli Uluslararası Yamaç Paraşütü organizasyonu kabul edilen ve Denizli Valiliği, Denizli Belediyesi ve Paragliding World Cup tarafından 22 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Denizli’de düzenlenen Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Süper Finali devam ederken, sporcular, hava muhalefeti dolayısıyla havalanamadıkları anlarda Denizli’nin tarihi ve turistik yerleri ile birlikte sanayi yerlerini de gezme fırsatı buluyor.

Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Süper Finali’ne katılan sporculardan oluşan bir heyet, tekstil kenti olan Denizli’de gözlem ve incelemelerde bulunmak üzere tekstil fabrikasını ziyaret etti.

Yamaç paraşütü organizasyonunda görevli olan ve paraşütçüleri gezdiren Dal, Ozanteks Tekstil’de sporcuları gezdirirken yaptığı konuşmada, Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Süper Finali’nin Denizli ve ülke için çok önemli bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Denizli’nin dünya havlu ve bornoz üretiminde çok önemli bir paya sahip olduğunu vurgulayan Dal, ”7 bin yıldan beri tekstil kenti olma özelliğini sürdüren Denizli’de paraşütçülere tekstili tanıttık. Pamuğun iplik oluşundan kumaş dokumasına, bornozdan konfeksiyona kadar fabrikadaki üretim süreçlerini görme fırsatı bulan sporcular, havada hayran kaldıkları Pamukkale’nin ardından fabrikadaki havlu ve bornozların üretimini de hayranlıkla izlediler” dedi.

Şampiyonayı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını kaydeden Dal, ”Boş günlerimizde Denizlimizi, Pamukkkalemizi tanıtıyoruz. Misafirperverliğimizi gösteriyoruz. Aynı zamanda sanayimizi de tanıtmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda ”Made in Denizli” markasını uygulamaya çalışıyoruz. Burada kullanabileceğimiz her türlü enstrümanı veya her türlü imkanı değerlendirmeye çalışıyoruz. Dünyanın en iyi havlu ve bornozunun yapıldığı yeri göstermek için buraya geldik ve ardından kendilerine havlu ve bornoz hediye edeceğiz. Ülkelerine döndükleri zaman bunu hatırlayacaklar. Şu anda şampiyonayı İsviçre basını ve ulusal basın takip ediyor” şeklinde konuştu.

6 etap olarak düşünülen yarışmanın sonuna doğru gelindiğini, 2 gün sonra dünya şampiyonunun belli olacağını bildiren Dal, ”Uçuşlar çok çekişmeli geçiyor. Dünyanın hiçbir yerinde uçulamazken Denizli’de çok iyi hava şartlarının yakalanması pilotları son derece memnun etti. Havada çok sert rüzgarla karşılaştılar. Havada birbirlerine uyarılarda bulundular. Yani üçüncü derece kademe, en son kademe ve zor olan kademe. Herhangi bir rüzgara kapılmadan, tehlike yaşanmadan inildi. Meteoroloji gerekli uyarıları yapmıştı. Biz de hazırlıklıydık, herhangi bir kaza olmadan inişler gerçekleşti” dedi.

Güney Afrika Paraşüt mesafe rekortmeni Nevil Hulett ise misafirperverlikten çok memnun kaldıklarını kaydederek, Türk havlusunu, sanayisini, Türk sanayinin gücünü görmüş olduklarını kaydetti.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın