Organik Pamuk Ürünleri: Sürdürülebilir ve Yenilenebilir


Sürdürülebilir organik tarım sadece günümüzün moda kavramı değil, geleceğin yaşam tarzını ifade ediyor. Sadece içeriden değil, dışarıdan aldığımız toksinler, yaşam kalitemizi olumsuz olarak etkilemektedir. Bedenimize temas eden, üretim şartlarını ve kaynağını bilmediğimiz, belgesiz konvansiyel ürünlerin bedenimize olumsuz etkisini tahmin etmek oldukça güç.

Gezegenimizi koruyalım
Sürdürülebilir tarım politikaları, çevreye zarar veren yapay sentetik kimyasallardan uzak durulması, üretim esnasında en az karbon salınımı ile üretim esasına dayanmaktadır. Üretim ve tüketimi sürdürmek, sürdürürkende ekolojik dengeyi bozmamak, yenilenebilir enerji kaynakları ile üretim yaparken, sosyal ve etik dengeleri korumak insani görevlerimizin en başında gelmektedir.

Organik ürünlerde sertifika arayınız
Ülkemiz, organik tarımın öncüleri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda sertifikasyon kurumları gelişmiş ve kontrol mekanizmaları gayet iyi işlemektedir. Satın alınacak organik ürünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, ürün üzerinde bulunan sertifikasyondur. Uluslararası sertifikasyonda tanınmış otorite “GOTS” (Global Organic Textile Standard) kurumudur. Üretici GOTS sertifikasını alabilmesi için, tarladaki üretim, iplik üretimi, örgü/dokuma, boya, konfeksiyon gibi üretim aşamaların tamamında denetim ve kontrol altında tutulması gerekmektedir. Üretimin her aşaması kayıt altına alınmakta ve laboratuvar şartlarında denetlenmektedir.

Organiklerinizin “organik” kalmasını sağlayınız
Satın aldığınız organik giysilerinizi, sertifikasyon şartlarında koruyabilmeniz için, uygun şartlarda yıkama yapılması gerekmektedir. Bunun için kullandığınız konvansiyel deterjanlardan vazgeçmeniz gerekiyor. Temelinde kalıntısız ve çevreye zarar vermeme ilkesi yatan organik ürünler, yine organik deterjan ve şartlarda yıkanması gerekiyor.

Dünyamızda 10 milyar Usd nin üzerine çıkan organik giyim piyasası, yıllık %15-%20 arası büyümeyle, lüks bir tüketim emtiası değil, artık uyanışı yaşayam toplumların bir parçası haline gelmiştir. Artık geleceğe daha güvenle bakıp, gelecek neslimize sürdürülebilir bir yaşam tarzı içinde büyümelerini sağlayacağız. Sağlık ve mutluluk dolu günler diliyorum.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın
,