Nereye yatırım yapmalı?


Artık kendi işimi kurmak istiyorum ya da alternatif bir sektöre yatırım yapmak istiyorum, biraz elimde var, biraz da borçlanır kendi işimi kurarım diyorsanız herhalde birçok kişinin fikrini alarak işe başlıyorsunuzdur diye düşünüyorum.

Duymaya en çok ihtiyaç duyduğunuz “akıl sözü” ise, düşündüğünüz fikrin desteklenmesi olacaktır sanırım. Aksini duymak hiç hoşunuza gitmeyecektir eminim, ama en çok kulak vermeniz gereken karşı fikirler olması gerekir. İster karşınızdaki tecrübeli bir iş insanı olsun, yaşça görmüş geçirmiş biri olsun, isterse de sizi çekemediğini düşündüğünüz biri olsun önemli değil. Sizin kafanıza koyduğunuzu yapmanızı engelleyecek tek kişi yine siz kendiniz olacaksınız.

Kafanızdaki iş fikri her neyse, şundan emin olun ki dünyada, Türkiye de, hatta belki ilinizde bu iş fikrinin tek sahibi siz değilsinizdir. Bu nedenle öncelikle kurmayı düşündüğünüz işe ilişkin araştırmanızı çok iyi yapın. Ancak ne iş yapacaksanız yapın, ben 2-3 ayda toparlarım hesabıyla işe kesinlikle girmeyin. Borçlanmanızı yapacaksanız, hesabınızı en az üç yıllık plan üzerinde yapmanız, işinizi büyük oranda sağlama almanız anlamına gelir.

Üç yıl belki size çok uzun geliyor ve belki de bu işine göre değişiyor olabilir, ancak standart bir işin “oturmuş” bir işyeri olarak tanımlanması için, benim tecrübeme göre bir üç yıl gerekiyor. Hatta o işin rantabl olup olmadığını anlayabilmeniz beş yılı alabiliyor. Tabii bu analizleri yapabilmeniz ise işin başında çok iyi kayıt tutmanız ve dolayısıyla “kurum hafızanızı” en başından oluşturmak gerekiyor. Bu analizler sizi gelecekte daha sağlıklı büyümenizi sağlayacaktır. Ne iş yapıyor olursanız olun, yukarıda bahsettiğim noktalara ilave kuracağınız işte başarılı olup olmayacağınız, sizin bu işe ilişkin geçmişteki tecrübeniz ve başarınız olacaktır. İşin başında durmayacaksanız zaten yaptığınız hesapları şöyle %50 az beklenti ile başında yapın derim.

Şunu unutmayın lütfen: Artık herkesin cebine para var ve borçlanmak çok kolay. Bundan dolayı paranızla para kazanma hayaline kapılmayın derim. Eğer kuracağınız işe tecrübenizi ve alın terinizi katmıyorsanız, eski deyimle “elin taşıyla, elini kuşunu” vurmanız artık gerilerde kaldı.

Kuracağınız işin hayırlı ve bereketli olması dileğimle..

Beğendiniz mi? O halde paylaşın