Nereye bakıyoruz ?


Geleceğimizi kurguluyor hayal ediyoruz. Bazıları kendi geleceklerini düşünür, diğerleri ise sınıf ayırt etmeksizin hepimizin geleceğini. Bunları birbirinden ayırt edebilmek için öncelikle egolardan ve toksik zihinsel ve duygusal kirliliklerden arınmış olmak gerekiyor.
Sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak üzerime düşen temel görev, ilkemiz gereği toplumun her kesiminin refahını düşünmektir. Ancak refah ile birlikte gerçek demokrasiyi tesis etme şansımız vardır. Bu doğrultuda gösterdiğimiz bir çok çaba, esasen sahada somut çalışmalar. İşsizliğin çözümü, öncelikle iş alanı yaratmak ve bunun geçici tebirlerle değil, kalıcı ve uzun vadeli projelerle çözmek. Tabii daha da önemlisi yatırımın ve işinde kalıcı ve uzun vadeli projelerle desteklenmemesi durumunda önümüzdeki engellerin hiçbirini aşamayız.
Sanırım millet olarak odaklanma sorunumuz var ve birçok sorunun kaynağı da bu. Hedefe odaklanamıyoruz ve bundan dolayıda armutun sapı, üzümün çöpü derken olduğumuz yerde saymaya devam edebiliyoruz. Hatta bilgi eksikliğinden dolayı atmış olduğumuz yanlış adımların izini yıllar boyu silemiyoruz, gideremiyoruz. Almış olduğum motosiklet eğitiminde “yüksek bakış” tekniği vardı ve burada gideceğiniz yolun en ucuna bakarsınız, böylelikle sağınızda solunuzda oluşan ayrıntıları daha geniş perspektiften dolayı takılmadan geçersiniz. Bir yol biter, diğer yolun ucunu görmeye çalışırsınız. İster kültürel, ister bölgesel deyin, ne olursa olsun analitik düşünerek hedefe odaklanma konusunda daha çok yol katetmemiz gerekiyor. Odaklanamamanın nedenlerinden bir diğeri ise konsantre olamamak ve bilgi süzgecinden soğukkanlılıkla geçirilmiş analizlerden ziyade, daha nazı ana babasına geçen çocuk tavırlarıyla duyguların doğrultusunda hareket etmek. İşte sonunda oyunu kaybetmemizin nedenide bu maalesef. Kültürel mirasımızı, birde bilgiye dayalı analitik düşünce süzgeci ile sentezleyebilseydik ne güzel olurdu herşey.
Ben ülkemizin geleceğinden çok ama çok ümitliyim ve bu ümit ışığında, “sağa-sola” takılmadan, akıl ve sağduyu çerçevesinde, milletime ve toprağıma sonuna kadar hizmet etmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğim.
Sevgilerimle,
İsa Dal
Twitter: @IsaDal_Denizli

Beğendiniz mi? O halde paylaşın