Bu işin başı Çin = Kim = WHO ?, UN MUN


Bu işin başı Çin’de. Yıllardır Çin e seyahat ederim ve her seyahatim sonrasında mutlaka zatürreye varan rahatsızlıklar yaşadım. Son 4 yıldır yakınlara da olsa, tüm yurt dışı, hatta bazı dönemler yurt içi seyahatlerimde bile maske kullanmaya başlamıştım. Son zamanlarda Çin de otelde gece uyurken bile takıyordum, çünkü klimalar en ciddi bakteri ve virüs yayıcıdır.
İşin başı Çin demiştim. Bu Coronavirus ve Covid-19 hastalığının ilk ortaya çıktığı yerde Çin. Bu sorunu dünyanın başına saran haliyle ve sorumlusu da Çin’dir. Çin e karşı sempatim vardı. Kadim bir devlet ve geleneklerine hayranlığımı ifade etmeliyim. Ancak bu ne buldularsa yeme gelenekleri ve huyları ile kimse barışık olamaz sanırım. Sonuç itibariyle söylenenlere göre de kaynağı bu açık pazarları ve vahşi hayvan yeme alışkanlıkları. Ya şu zavallı Pangolin lerden ne istediniz. Hiç mi yiyecek başka bir şey bulamadınız. Bu da bizim Kirpi ler şifalıdır diyerek insanlarımızın Kirpi leri katletmelerinden farklı bir şey değil. Aslında insanın gözünün içine bakan ve şefkat ve merhamet dileyen bir yaratığı neden öldürür ve yeriz anlamıyorum. Kültür ve gelenek işte.
Ben burada açık ve net bir şekilde Çin in sorumlu tutuyorum. Bugün evimizde hapsolduysak, sevdiklerimizi kaybediyorsak ve işimizi gücümüzü kaybettiysek bunun sorumlusu Çin’dir. Birçok hastalığın kaynağının vahşi hayvanlar ile temasın olduğunu bildikleri halde neden bunu yasaklamadılar. Globalleşme ile birlikte bir virüs çok hızlı bir şekilde pandemiye dönüşeceği biliniyordu, o halde neden önlemini almadınız.
Bir de dünya sağlık örgütü ( WHO = kim ? )ne işe yarar ve kime hizmet eder. Ben son seyahatlerimde eşime, ben WHO ( Dünya Sağlık Örgütü – World Health Organization ) ne derse ona göre hareket ederim diyerek, Şubat başında ABD ye seyahat etmiştim. Keşke güvenip gitmeseymişim. Böylelikle sevdiklerimi tehlikeye atmış oldum. Allahtan maske ve dezenfektan kullanma alışkanlığım vardı, sağ salim döndüm.
Dünya sağlık örgütüne güvenmiyorum ve inanmıyorum. Birleşmiş milletler (UN – United Nations )gibi, bu örgütler kukla ve kandırmaca. Bu dünyada o kadar çok şey kandırmaca ki aklımız şaşar. Neye inanacağımızı bilemiyoruz. Gerçekte inanacağımız eğer varsa sağduyumuz ve vicdanımız. Bundan da birçok insan yoksun olduğuna göre, manipüle edilme ihtimalimiz çok yüksek demektir.
Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler gibi kurumlar kukla olduklarını tekrar ispatladılar. Yalan söylediler. Pandemi hakkında çok geç uyarıda bulundular. Maskeye gerek yok dediler. Bu nasıl bir yalandır !
Dünya liderleri de aynısını yaptı. Onlar da halklarını kandırdılar, yalan söylediler ve manipüle ettiler. En başta İngiltere nin başındaki …. Boris Johnson ve diğer bir … Donald Trump. Türkiye dahil olmak üzere, diğer Almanya liderleri gibi liderler daha sağduyulu ve sorumlu davranışlarda bulunarak, vatandaşları ile alay etmediler, erken ya da geç önemli değil artık, durumu doğru kavrayarak kontrol altına aldılar. Toplumları öyle evlerine göndermek, işi gücü bıraktırmak kolay mı sanıyorsunuz. Kimsenin savunucusu değilim, ancak suçluları ifşa edip, doğru işleri de övmek gerekiyor. Doğru işleri yapanlarında yanlışları yok mu? Evet var, çok hemde. Ancak şu yukarıda bahsettiğim şarlatanların yanında bunlar kıyasa bile konulmaz. Ben de ülkemdeki bürokrasiden, hantal işleyen yapıdan şikayetçiyim. Bazı hesaplar yanlış yapılıyor. Önemli olan sonuçta doğru hesabı bulmak. O nedenle vatandaşta görevini yapacak.
Bundan sonra dünya yeni bir çağa başlıyor. Aç gözlü, acımasız kapitalist düzenin oluşturduğu globalizm ve onun getirdiği tahribatın sona ermesi gerekiyordu. Umarım sona erer. Merak etmeyin hiç kimse aç ve açıkta kalmaz. Bu dünya, henüz bu 7 milyarı besleyebilecek güçte. Sistem çökmeyecek. Ancak düzen değişecek. Bizim de artık bir rüyadan uyanıp, gerçekleri görmemizin zamanı geçmek üzereyken uyandırıldık. Umarım tekrar aynı hülyalı rüyalara dalma gafletinde bulunmayız.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın