İş Adamının Dünyası


İş adamının tanımı genel olarak şöyle yapılmış: İş adamı veya iş kadını, ticari kar amaçlı kuruluşun yönetiminde görev alan ve “beyaz yakalı” olarak tabir edilen çalışan grubu kapsamaktadır deniyor.
İş adamı denince, akla koyu renkte takım elbise, taranmış jöleli saçları olan ve elinde siyah çanta ile dolaşan genç veya orta yaşlı kişi akla geliyor. Rahmetli annem, benim mesleğim için “iş adamı” tanımı yaptığında, kendimin pek o genel bilinen tanımlara uymadığımı düşünmüşümdür. O yıllar tabii çok geride kaldı.
Bugün iş adamı, fiziksel özelliğinden ziyade, çok daha yüksek nitelikler taşımak zorunda. Yurt içi ve yurt dışı ekonomik ve siyasi gelişmeleri yakinen takip eden, en az bir yabancı dili çok iyi konuşan, beşeri ilişkileri güçlü, vizyoner ve lider olma özelliğine sahip olması gerekiyor. İş adamı adayı, bahsettiğim bu özelliğin bir çoğuna doğuştan sahip olmuyor elbette. Bazen bu meziyetlerin oturması yıllar alabiliyor.
Ancak gereken en temel özellik, bir işi başladığı gibi, sonunu getirebilmesi gerekliliğidir. Zaman içinde de bu özelliğin pekişmesi ile birlikte buna analitik düşünce meziyeti ile hızı da kattığınız zaman, başarının en önemli unsurları yerine oturmuş oluyorsunuz. Genç iş adamı adaylarına en önemli tavsiyem motivasyonu yüksek, çözüm odaklı ve zaman kaygısı ile çalışmalarıdır.
Şartlar ne olursa olsun, yüzünüz daima gülsün ve başınız daima dik olsun.
Sevgilerimle,
İsa DAL

Beğendiniz mi? O halde paylaşın