İnovasyon ve Yenilikçilik


İnovasyon, yabancı kökenli bir kelime olup, yeni bir fikir veya yenilikçilik anlamına geliyor. Türkçe karşılığı olmasına karşın, belki daha bilge ve “dahice” algılandığı için, yenilikçiliğe biz “inovasyon” demeyi tercih etmişiz. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl başlıca İstanbul olmak üzere, farklı anadolu kentlerinde de organize edilen “Türkiye İnovasyon Haftası” programlarında, birçok yerli ve yabancı konuklarla, izleyenlere ilham verici sunumlar gerçekleştiriliyor. İzleyicilere, bazı konukların sunumları bilgi dolu ve etkileyici, bazılarınki ise çok sıradan gelebilir. Neticede her yaş ve bilgi seviyesinde kişinin ilham alabileceği başarı hikayelerini, Türkiye İnovasyon Haftası içinde bulmanız mümkün. Türkiye de farklı kurumların zaman zaman bu tarzda konferansları ücretli olarak gerçekleştiriliyordu. Ancak TİM in şemsiyesi altındaki ihracatçılar birliklerinin organize ettiği bu etkinlikler çok daha geniş bütçelerle ve katılımcılara ücretsiz olarak sunulması, yenilikçi fikirlere ulaşımı kolaylaştırıyor. Her yaş kesimine ve öğrenciden iş adamına, akademisyenden meslek sahibine kadar geniş bir kitleye hitap eden bu sunumlarda, eminim ki bu iki günlük sunumların ardından birçok yenilikçi fikrin oluşumuna vesile oluyordur.
Ülkemiz 21. yüzyılın ilk yarısına doğru hızla ilerlerken, gelecekte dünyaya ışık tutacak ve gezegenimizi daha yaşanır kılacak yenilikleri oluşturacak bir nesilin yetişmesini ümit ediyoruz. Ancak katetmemiz gereken daha çok uzun yollar olduğunu biliyoruz. İnovasyonu öncelikle bu temel yapısal sorunlarımızı çözecek bizim için yeni, fakat gelişmiş ülkeler için bir ritüel olan unsurlarda aramamız daha doğru olacaktır.
Son olarak, Türkiye ne zaman inovasyon yapar sorusuna birçok cevap içinden sadece ikisiyle bitirmek istiyorum;
Bir işe zamanında başlayıp, zamanında bitirmeyi ve bir gün gençlerimizin yabancı sunumları kulaklıklara ihtiyaç duymadan lzleyebildikleri zaman, Türkiye inovasyona, yani yenilikçiliğe başlamış olacak.
Sevgilerimle,
İsa DAL
17 Mart 2016
İzmir

Beğendiniz mi? O halde paylaşın