IfWedding 2013 Gelinlik ve Abiye Fuarı izlenimlerim


Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonunun himayesinde, Ege giyim sanayicileri derneğinin organizasyonunda Izmir’de 7. Gelinlik ve Abiye fuarı 13 Şubat tarihinde kapılıarını ziyaretçilere açtı. Federasyon başkan yardımcısı sıfatı ile bulunduğum açılış seremonisinde birçok ünlü sima ile yanyana bulunduk. İlki panayır havasında başlayan bir fuar 7. yılında 200 e yakın katılımcı ve 15 binin üzerinde ziyaretçiye ulaşmış olsa da, İzmir’de bulunan fuar alanın yetersiz kalmasından dolayı büyüyemez duruma gelmiş. Gaziemir taraflarında yapılacak olan yeni fuar alanı sonrasında IfWedding muhtemelen rahat bir nefes alabilecek.

Türkiye gelinlik sektöründe dünya liderliğine doğru hızla ilerlemekte. Bu da tasarımda artık Türkiye’nin söz sahibi olmaya başladığının bir göstergesi. Arap coğrafyası özellikle Suriye’nin devre dışı kalması ile birlikte ve Çin’in ucuz ürünlerini tercih etmeyişinden dolayı akın akın Türkiye ye gelmekte. Sadece Orta Doğu coğrafyası değil, Avrupa ve Kafkasya bölgesininde tercihi haline gelmiş durumda. Atölye tarzından fabrikasyona varan üretim çeşitliliği, farklı kitlelere hitap edebilmekte. 13 Şubat sabahı kapılarını geleneksel olarak Gelinlik yarışmasının ardından açan IfWedding 2013 fuarı, tekstil sektörünün yükselen yıldızı olduğu üzerine hemfikiriz. İstanbul’da Aralık ayında yeni bir fuarın sinyalini alıyoruz. Kuşkusuz bu fuarda artan ihtiyaca yeterince karşılık vermeyebilir, ancak zaman içinde sektörel anlamda yerini bulacaktır.

Hızla büyüyen gelinlik sektöründe acaba Denizli olarak bir yer bulabilir miyiz diye düşünmedim değil. Bu üretim tarzının Denizli’ye çok uygun olmadığını, farklı üretim alanlarının denenmesi sonucu gördük. Yine de insan içinde neden olmasın diyor. Tarihte padişahların kaftanını diken Denizli, bugün prenseslerin gelinliğini dikemeyecek mi ? Henüz yükselme trendinde olan bir sektöre adım atılabilir diye düşünüyorum. Bu alana yakın iştigalde bulunan mağaza ya da atölye sahibi yatırımcılara duyurulur.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın