Heimtex Frankfurt fuarı nedir ? 2013 izlenimlerim…


Belki çok merak edilen bir sorudur diye düşündüm. Haym nedir ? Yaygın bir ağızla Heimtex furarına “Hayım” diyenler oldukça fazladır. “Heim” kelimesi ev,yuva anlamına gelir, “Tex” te tahmin edeceğiniz üzerine tekstil anlamını taşır. “Heimtex” te Ev tekstili demektir ve bizim bu fuarın yerel versiyonuda tam tercüme karşılğınıda içeren”Evteks” fuarıdır. Heimtex, Almanya’nın Frankfurt kentinde yılda bir kez düzenlenir. Yine aynı isimle Rusya, Hindistan ve Çin’de düzenlense de , Heimtex Frankfurt’un uluslararası özelliğini taşımaz.
Böylelikle, her yılın ikinci haftasında Ev tekstilcilerini bir telaş sarar. Aslında bu telaş aylar öncesinde kolleksiyon çalışmaları, otel ve uçak rezervasyonları, müşteri randevuları ve hatta favori restoran rezervasyonları ile başlamıştır. Türkiye’den her yıl ortalama 150-200 arası katılımcı yer alır ve bunların dörtte biride Denizli’den gelirler. Bursalılar ağrılıklı olarak ev tekstilinin perdelerini, Denizli’ler de çarşafını ve havlusunu sergilerler. Tabii aralarda farklı illerden gelen ve hatta farklı ürünler üreten üreticilerde var, fakat ana ağırlık Bursa ve Denizli’li katılmcılardadır. Firmalar fuar tarihinden 2-3 hafta öncesinde sergilenecek ürünlerini Almanya’ya göndermiş olurlar. Fuar Çarşamba’dan Cumartesi’ne dek sürer ve katılımcılar Pazar-Salı arası standlarını kurarlar. Önce Cumartesi standı kuran ustalar gelir, ardından Pazartesi ya da Salı günüde sergilenecek ürünler özenle dizilir.
Fuarın ilk gününün sabahı stand sahipleri bir gün öncesinin yorgunluğu ile fuar alanına giderken, ziyaretçilerde akın akın fuar alanına sabahın dokuzunda, yılın ilk randevularını gerçekleştirme heyecanı ve telaşıyla girişe başlarlar . Ziyaretçiler ise, alıcı, üretici, pazarlamacı, nakliyeci gibi, ev tekstiline hizmet sunan farklı sektörlerden oluşur. Alıcılar standlarda, ya da kafeteryalarda üreticiler ve pazarlamacılar ile buluşurlar, stand sahipleri boş zaman bulduklarında diğer standları gezerler, tasarımcılar yeniliklerden ilham almak üzere çok uzun yollar katederler.
Heimtex fuarını tam anlamıyla gezdim diyebilmek için sabah 9 akşam 6, 4 bütün gün koşuşturur ve yine de yeterince bilgi edinemedim, zamanım yetmedi diyebilirsiniz. Ya da benim gibi 17. kez bu fuara geliyorsanız, fuar sizin için sadece 3-4 salondan ibarettir ve randevuların yoğunluığundan diğerlerini zaten gezecek zaman bulamazsınız. Randevular hep çakışır ve arada bir rakiplerle “pişti” olursunuz. Sürekli bir yerlere gözünüz kayar ve selamlaşırsınız, zira uzun zaman göremediğiniz sektör paydaşları ile burada karşılaşırsınız. Bazı salonlar ve standlar sunumları ile çok ilgi çekerler ve mutlaka görülmesi gerekir, birçoğuda birbirine benzer, sadece ticari bağlantınız varsa şöyle bir selam verirsiniz.
Sonuç itibariyle Heimtex fuarında şöyle bir sipariş, böyle işlerle döndüm diyemezsiniz. Heimtex fuarı, sizin sektör içinde kalmak istiyorsanız, mutlaka içinde bulunmanız gereken “YILIN BULIUŞMASI” dır. İnsanlar birbirlerinin yeni yılını tebrik ederler, hal hatır sorarlar, bir önceki yılı değerlendirirler, birlikte bir çay/kahve içip sohbet ederler. Heimtex fuarı, “BEN BURADAYIM” diyebileceğiniz bir platformdur ve yeni yıl için bir yol haritası çizmenize yardımcı olur. Siparişler ise daha çok ileri tarihlerde konuşulur.
Bu yıl kazasız belasız, yine ümitlerle dolu güzel bir fuarı geride bıraktık. Bir sonraki buluşma mayıs ayının 3. çeyreğinde İstanbul’da organize edilen”EVTEKS” fuarı olacak.
Ticaretinizin bol ve berektli olması dileğimle….

Beğendiniz mi? O halde paylaşın