Hedefimiz ve Rakibimiz İtalya


Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHF) Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Örün, moda konusunda Çin, Pakistan, Hindistan gibi ülkeleri rakip olarak görmediklerini, rakiplerinin İtalya olduğunu söyledi. Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği’nin (DETGİS) ev sahipliğinde TMHF işbirliği ile Denizli’de ilk kez düzenlenen ‘Moda ve Tasarım’ günleri başladı. Etkinlik kapsamında düzenlenen açılış törenine Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Örün, Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Reşat Gülen, DETGİS Başkanı İsa Dal, Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, sektör temsilcileri, sanayiciler ve davetliler katıldı.

Açılış sonrası açıklamalarda bulunan TMHF Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Örün, Hazır Giyim İş günlerinin bundan sonra sektörün var olduğu İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Adıyaman, Bursa gibi kentlerde de devam edeceği bilgisini verdi. Düzenlenen etkinlikle amaçlarının sektör içerisindeki firmaları bir araya getirerek sanayiciye, konfeksiyon sanayicisine, hazır giyim sanayicisine, yenilikleri, yeni koleksiyonları göstermek olduğunu belirten Örün, ”Bu anlamda konfeksiyon yan sanayisi ve aksesuarcılar bugün burada. Moda tasarımcıları burada. Denizlili sanayiciler önümüzdeki aylarda katılacağı fuarlara hazırlanmak için sektördeki yenilikleri görmek istiyor. Bir de moda tasarımcılarla çalışmak istiyor. Denizli özellikle ev tekstili için çok önemli. Bu konuda Türkiye’nin başkenti konumunda. Özgür tasarımlara dayalı tasarımlar üretmek, markaya giden yolda çok önemli bir adım” dedi.

İzmir IF Wedding Fashion Fuarı’nın gelinlik abiye ve damatlık konusunda Avrupa’nın en büyük fuarı haline geldiğini ifade eden Örün, ”Milano ve Barcelona’yı geride bıraktık. Bu tür pazarlama organizasyonlarına önem veriyoruz. 2001 krizinden sonra sadece üretici ülke olmayı bıraktık, tasarıma, pazarlamaya önem veren bir sektör haline geldik. Ülkemizde bu sektör bitmeyecek, katma değeri artarak devam edecek. Bizim hedefimiz kesinlikle Çin, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler değil, bizim hedefimiz ve rakibimiz İtalya” diye konuştu.

“SEKTÖR SADECE ÜRETİM YAPARAK YAŞAMAZ”

Federasyon olarak tasarım ve özgün koleksiyon, pazarlama ve üretime önem verdiklerini vurgulayan Örün şunları söyledi: ”Sektörün sadece üretim yaparak yaşayamayacağını biliyoruz. Tekstil ve konfeksiyon, hazır giyim ve ev tekstili üç bacak. Bu üçü bir arada olmalı, yoksa ayakta kalamayız. Sektörden çıkmayacağız. Üç bacağı bir araya getiriyoruz. Tasarım ve özgün koleksiyon, pazarlama ve üretim. Bunlar bir arada olacak. Üretim en önemsiz bacak haline geldi. Üretimi kendimiz yapabileceğimiz gibi ülke dışında başka yerlerde de yapılabiliyor.”

Beğendiniz mi? O halde paylaşın