Evin banyosu mu, yoksa Zürafa öpücüğü mü ?


7 Eylül 2014 Pazar günü, doktora çalışmam için gerekli olan YDS sonbahar dönemi İngilizce sınavına girdim. Bu sınavda en çok takıldığım iki paragraf oldu. İşin ilginç yönü de, bu paragraf sorularına takılmamın nedeni zorluklarından kaynaklanmıyordu. Paragraflardan biri, daha önce de “Kanlı Tekstil” başlıklı yazıma konu olan Bangladeş teki “Rana Plaza” faciası ile ilgiliydi. Diğer paragraf ise, içinde dünya ekonomisinin konjonktörel yapısını özetleyen bir paragraf içeriyordu.

Bu paragraf içinde yer alan “Zürafa Öpücüğü” sosyal medya da YDS ye ilişkin en çok paylaşılan içerik olsa da, temsil ettiği ifade açısından güncel bir kaygıya ışık tutuyordu. Paragraf ta bahsedilen evlerinin banyosuna yatırım yapacak olan bir çiftin, bu yatırım karşılığında elde edecekleri mutluluktan bahsediyor.

Diğer yandan, evlerinin banyosuna harcayacakları para yerine, dostları ile birlikte Afrika da bir safariye çıkmaları ile daha kalıcı keyif alacakları ifade edilmeye çalışılmaktadır. Özellikle bu safari esnasında, bir zürafaya öperken çekilecek fotoğraf kareleri ile yaşanan bu deneyimin, daha kalıcı “keyif” etkisi olduğu anlatılmaya Bu alana reklam vermek için tıklayınız çalışılmaktadır.

Buradan çıkardığımız sonuç özetle şu. Bazen dalga halinde değişen şartlar, kaygı verici hale gelmesi, tercihlerin değişmesinden kaynaklanıyor. Bu bir dönem etkisini sürdürüyor ve bu süre içinde, örneğin biz ev tekstili satan kişilerin satışları düşerken, tatil organizasyonu yapan şirketlerin cirosu artıyor. Bir bakıyorsunuz kış yumuşak geçiyor ve sezon için hazırlanan kolleksiyonlar üretici ve tüccarın elinde kalıyor.

Bir dönem kış o kadar sert geçiyor ki, insanlar evlerinden kafalarını çıkartamadıkları için, ev içinde eskiyen dekorasyon ve ev eşyaları en kısa süre içinde yenileniyor. Ya da ekonomiye yön veren kişilerin, piyasalara yaptıkları ince ayarların tüketime yön vermesi ile yaşanan değişimler. Şartların kalıcı olarak değişecek oluşuna dair öngörülerin oluşması ile birlikte, üretimde kendi o doğrultuda yön vererek rotasını değiştirecektir.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın