Eksen kayması var, Neler mi değişti ?


Türkiye de eksen kaymasından bahsediliyor, hangi eksen kayması ? Dünya da mevsimler değişiyor, dünya ısınıyor. Tropikal eksenler kayıyor, buz çağının son dönemlerine şahit oluyoruz. Bunca değişim içinde, insanların göçü varsa, sermayenin de göç etmesi son derece doğal.

Çin, dünyanın rezerv parasının merkezi haline geldi. Yıllardır ciddi bir üretim sonucu, emin adımlarla bir tüketim toplumu haline getiriliyor. Gayri resmi rakamlarla 1.8 milyar insanın yaşadığı dev bir ülke. Çok ta uzağında olmayan Hindistan da, Çin in gerisinde de olsa, bir süper güç olma yolunda ilerliyor.

Kendi ham madde kaynakları, üretiminlerinin ihtiyacı olan miktarı karşılayamıyor, bu da dev spekülatörlerin ekmeğine yağ sürüyor. Emtia fiyatları zirve yapıyor ve önümüzdeki 2 yıl içinde de pek düşeceğe benzemiyor. Çin de artık bir tüketim toplumu haline geldi. Hindistan da bu yıl iç tüketim artışı %18 lerde gerçekleşti. Bu da, artık dünya nın üretimini yapan bu ülkelerin, iç tüketime yönelik üretime yöneleceğinin bir işareti.

Türkiye nin bir taraftan yönünü doğu ya yöneltmesi, kesinlikle yadırganmamalı. Ürün çeşitliliği kadar da, pazar çeşitliliği çok önemli. Bu nedenle yönümüz hem batı, hem kuzey, hem doğu,hem de güney de olmalı. Her yöne pazarlanacak ürünlerimiz mevcut.

Kobilerimizin inanılmaz bir dinamiği var ve koşmaktan yorulmayan genç bir neslimiz. Devletimizin teşvikleri ve destekleri, yurtta sulh – cihanda sulh ilkesi ile dünyada ayak basmadığı yer bırakmayan, ulusal hava yollarının ulaşamadığı destinasyonun kalmadığı böyle bir ağ içinde, kayan eksenin ayakları üzerinde yer almanın dayanılmaz cazibesiyle, gelişmeleri heyecanla izlemeye devam edeceğiz.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın
,