Eğitim ve kalkınma tuzağı


Senaryolar çok karışık. Türkiye’nin geleceği ne olacak? Bir hedefimiz var, diyoruz ki 2023 te 500 milyar dolar ihracat yapacağız. Bu bir hedef ve tutması için ne gerekiyorsa yaparız diyoruz. Bunca çaba acaba yetecek mi? Nerede yanlış yapıyoruz, ya da neyimiz eksik? Önümüzdeki tabloyu sürekli olumlayarak bugüne kadar geldik, ancak birde acı tabloya bakmamız lazım gerek. Eğitimden üretim ve sanayiye giden yolda birçok engel var ve bunların artık radikal kararlarla çözümlenmesi gerekiyor. Kendimce değerlendirince ise çok ta iyimser bir tablo görmüyorum.

Son günlerde gündeme taşınan “Orta Gelir Tuzağı”, bu karamsar tablonun da bir parçasını teşkil ediyor. Neden burada takıldık kaldık diye merak ediyorsanız, şöyle bir etrafımıza bakmamız yeterli olacaktır. Çocuklarımızdan, iş arkadaşlarımıza ve bizi yönetenlere kadar baktığımızda, öz eleştiri gereği sorunun kaynağına ulaşabiliyoruz. Dış faktörlerde var elbette, ancak iç dinamizm yeterli devinim içine girmezse, dış faktör etkisi de kendini o düzeyde gösterecektir.

Uzun lafın kısası, ciddi reformlara ihtiyacımız var. Demokrasimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Bunları yapabilmek hepsinden önce bir “Ufuk” ihtiyacımız var.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın