Denizli’nin Tekstil Tarihi Müzede Sergilenecek


Haber: Hasan Durna

Tekstilin başkenti Denizli’de, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) tarafından, temel kazıları devam eden Hükümet Konağı ve Meydan Projesi kapsamında ‘Denizli Tekstil Müzesi’ kurulacak. Jeoloji Mühendisleri tarafından kurulacak ‘Fosil Müzesi’ ile birlikte tekstil müzesi de yaklaşık 80 dönümlük alan üzerine kurulacak meydanda oluşturulacak arkeoloji ve etnografya müzelerinin bir bölümünde oluşturulacak ‘Denizli Tekstil Müzesi’nde kentin tekstil ve dokuma tarihi ile ilgili el yapımı makineler, örgü malzemeleri ve kumaşlar yer alacak. Kentin tekstil ve konfeksiyon tarihi ile ilgili sinevizyon gösterilerini de yapılabileceği müzenin iç dekorasyonu, düzenlemesi ve müzede sergilenecek ürünlerin temin edilmesi DETGİS tarafından sağlanacak. Vali Yavuz Erkmen’le makamında bir süre görüşen DETGİS Başkanı İsa Dal, Kent Meydanı Projesinde Tekstil Müzesinin olduğunu bu müzenin iç dekorunun ve müzenin oluşturulmasının dernek olarak üstlenmek istediklerini, Türkiye Hazır Giyim ve Moda Federasyonundan da müze ile ilgili olarak destek alacaklarını söyledi. Tekstilin başkenti Denizli’de tekstil müzesinin yerli ve yabancı turistlerin çok fazla ilgisini çekeceğinden emin olduğunu belirten İsa Dal, “Denizlili tekstilci binlerce yıllık genine işlemiş tekstil geleneğinin birikimleri ile bu noktaya geldi. Ancak bu özgüven ve duruşu müşterilerine göstermesi gerekiyor. Denizli’de tekstil üretiminin tesadüfen olmadığını ve bu geleneğin sonsuza dek devam edeceğini, düşük fiyattan dolayı şimdilik tercih edilen diğer ülkelerin tekstili bırakacakları, ancak Avrupa ya yakınlığıyla birlikte Türkiye nin tekstil de kalite ve tasarım konusunda başrolde oynamaya devam edeceğini anlatmamız gerekiyor. Bunun ancak bir tekstil müzesi ile ifade edilebileceği, ayrıca yeni jenerasyonlarına da miras olarak kalacağı düşüncesiyle bu görevi üstlenmeye karar verdik. Bu müze ile Denizli li sanayicisinden vatandaşına kadar geleneğine sahip çıkıp, sektörde hak ettiği duruşu göstereceğine inanıyoruz” dedi.

Alıcı firmalar bizi birbirimize kırdırıyor

Özellikle arz/talep dengesinin bozulmaya başlaması ile, Denizlili firmaların kendi içinde rekabete zorlanmaya başladığını, Denizli yi yakından tanıyan alıcı firmaların ise kentteki firmaları verdikleri fiyatlarla birbiriyle çarpıştırdıklarını dile getiren İsa Dal, “Yüksek kapasiteli yatırımları doldurma telaşıyla müşterinin bu baskısı altında Denizlili firmalarımız ezilmeye ve zarar noktasında satış yapmaya zorlandılar. Bunun ardından gelen krizlerle ve değişen ekonomik konjünktürle birlikte birçok firma maalesef sektöre “havlu” attı. Ancak son 3 yılda uluslar arası alanda arz/talep dengesi daha bir yerine oturmuş ve izlenebilir hale geldi. Bundan sonra sanayici satışlarına nasıl katma değer sağlayabilir, yeni pazarlara nasıl açılabilir noktasında çabalara yoğunlaşmaya başladı. Yurt dışından alıcı firmaların yetkilileri ilimize çok sık aralıklarla geliyor. Bu insanlara tekstil tarihimizi ve geçmişimizi anlatmak zorundayız. Bu müzenin kurulmasını da bundan istiyoruz. Böyle bir müzenin ilimizde olması, yabancı müşterilerimizin ilgisini çekecektir. Denizlinin tarihi boyunca tekstille uğraştığını gören müşterilerimiz sipariş vermekten çekinmeyecektir. Ziyaretçi ve artacak siparişlerle müze kentimize katma değerde sağlayacaktır. Bu müzede sergilenmek üzere sanayici ve işadamlarımıza da çağrı da bulunarak ellerindeki tarihi tekstil malzemelerini bağışlamalarını isteyeceğiz. ” dedi.

Projemiz hazır

Tekstil müzesi olarak kendilerini de proje hazırladığını ve yapılacak Kent Meydanı Projesinde uygulanabileceğini söyleyen İsa Dal, “Dernek olarak müze projesi bizim aklımızda vardı. Biz müzeyi başka bir bölgede düşünüyorduk. Ancak temel kazıları devam eden meydan projesi içinde olması bizim içinde önemli. Kurulacak müze ile ilgili olarak hazırlıklarımızı ve projelerimizi tamamladık. Müzenin inşaat çalışması bittiğinde hemen hayata geçirebiliriz” dedi.

Sivil toplum örgütleri sahip çıkıyor

Temel kazıları devam eden Kent Meydanı Projesine sivil toplum kuruluşlarının sahip çıktığını, Jeoloji Mühendislerinin ‘Fosil Müzesi’ projesinden sonra DETGİS’ten de tekstil müzesi ile ilgili projenin geldiğini söyleyen Vali Yavuz Erkmen’de, “Bir yıl sonra inşaat çalışmalarını bitirmeyi planladığımız Kent Meydanı Projemiz 24 saat yaşayan bir yer olacak. Meydan Projesi kapsamında kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesinin bazı bölümleri ve öğretmen evi tamamen yıkıldı. Alan şimdiki valilik binasından aşağıdaki Ulu Camiye kadar açıldı. Temel kazıları devam ediyor. Koruma Kurulu kararı olan Hükümet Konağının mevcut tutularak yeni Hükümet Konağının yapılmasının amaçlanıldığı proje kapsamında, taş binalar birleştirilerek müze oluşturulacak.
Yeni Hükümet Konağı ve Meydan Projesi kapsamında, yeşil alan ile birlikte vatandaşların sosyal ve sanatsal faaliyetlerini yapabilecekleri bir alanın oluşturulması planlandık. 83 bin metrekare alana sahip olacak olan projede, Ulu Caminin alt kısmından girilmek sureti ile üstteki Endüstri Meslek Lisesi taş binaları ile birleşerek birbirini tamamlayacak şekilde büyük kısmı yeraltında olacak olan müze yapılacak. Projenin gerçekleşmesiyle hem yeni Hükümet konağı elde etmenin yanında, Denizli merkezde yıllardır eksikliği çekilen müzelere de kavuşulacak. Biz projeyi hazırlarken içinde tekstil müzesini de düşünmüştük. Odamız müzenin kurulmasına talip oldu. Sivil toplum kuruluşları meydan projemize yoğun ilgi gösteriyor. Bu ilgi beni de mutlu ediyor” dedi. DETGİS tarafından Tekstil Müzesi kurulması ile ilgili olarak Vali Yavuz Erkmen’le önümüzdeki ay içerisinde protokol imzalanacak. Protokolden sonra DETGİS üyelerinin de desteği ile müzede sergilenmek üzere envanter toplamaya başlayacak.

Vali Yavuz Erkmen’le makamında bir süre görüşen DETGİS Başkanı İsa Dal, Kent Meydanı Projesinde kurulacak ‘Denizli Tekstil Müzesi’nin hazırlanmasını üstlenmek istediklerini söyledi.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın