Denizlili Genç İşadami Hem Havada Hem Sanayide Şampiyon


Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, iş dünyasında yeniliklerle yakaladığı başarısını lisanslı olarak sürdürdüğü paraşüt yarışlarında da gösterdi. Çok yönlü genç işadamı Dal, Denizli’nin 1990’lı yıllarda elde ettiği, “Anadolu Kaplanları” unvanındaki değer kaybını tekrar kazandırıp daha itibarlı noktaya çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

TASARIM GÜNLERİ
Geçtiğimiz ay İzmirli tekstil sektörü temsilcileriyle birlikte Denizli’de düzenlenen tekstil ve moda tasarım günlerinin organizasyonunu üstlenen Dal, “Yenilikler, yeni kapılar açar. Değişen dünyaya entegre olamazsak, güçlü olamayız. Denizli, sahip olduğu zenginlikleri bu yeni yolları kullanarak koruyabilir, yoksa kaybeder. Biz yeni yollar açmaya çalışıyoruz” dedi.
Sahibi olduğu Evteks Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da sürdüren Dal, Batı Avrupa ülkelerinden Çin’e kadar yılda yaklaşık 8 milyon dolarlık ihracat yaptığını, bu açılımı sektörün diğer temsilcileriyle genişletmeyi hedeflediğini kaydetti.

‘YENİLİK YAPALIM’
Tekstil sektöründe ilerlemenin en temel yolunun yenilikçilikten geçtiğini vurgulayan Dal, “Bunun için kolları sıvadık. Moda ve tekstil günlerini bunun için organize ettik. Tekstil iş kolları çok çeşitli. Dünya pazarları, piyasalar sonuca bakıyor. Nasıl pazarladığınız önemli. Bütün emeğinizi veriyorsunuz ama iyi bir pazarlama kanalı bulamazsanız, en kaliteli ve beğenilen ürünler sizin elinizden çıkmış olmaz. Bu yüzden Ege Bölgesi’ndeki tekstil temsilcileriyle işbirliğine gidip, modanın tasarım gücünden faydalanmalıyız. Denizli’deki buluşmamazın özünde bu vardı. Bunun için yaşadığımız, iş yaptığımız çevreye, dünyaya geniş bakmalıyız” diye konuştu.

“Paraşüt, iş hayatımda yeni bakış açıları kazanmama yardımcı oldu”
İlk kez Fethiye Babadağ’da 1996’da tanıştığı yamaç paraşütünde lisanslı sporcu olan İsa Dal, çok yönlülüğün iş dünyasında farklı bakış açıları kazanmasına yardımcı olduğunu ifade etti. En fazla 1000 saat havada kaldığını ve pek çok yarışta şampiyonluk kazandığını söyleyen 41 yaşındaki 1 kız babası İsa Dal, 2000 yılında Denizli’de 2 ay yamaç paraşütü eğitimi alarak uçmaya başladığını anlattı. 2004 yılında ilk kez Kayseri’de düzenlenen dünya şampiyonasına katıldığını hatırlatan Dal, şöyle konuştu: “Bu yarışmada ilk olarak 4 bin 900 metre irtifaya çıkarak kendi rekorumu kırdım. Bu yarışmadan sonra dünya şampiyonasının Denizli’de yapılması konusunda ilk girişimlere başladım ve 2007 yılında dünya şampiyonası organize etme şansına kavuştuk. 2005’te Slovenya ve 2006’da Yunanistan’daki yarışların ardından, ilk kez 2007’de Japonya’da dünya şampiyonasına katıldım. 2009’da Denizli’de düzenlediğimiz dünya şampiyonasında hem organizasyonda hem de yarışmacı olarak görev aldım. 2009’un son yarışması olan Akşehir’deki Anadolu Kulüpler Kupası’nda şampiyon oldum. 2010 yılında önce Çin’de, ardından ABD’de düzenlenen dünya şampiyonasında yarıştım. Türkiye bu yarışmaların neticesinde ilk kez uluslararası sıralamada 26’ncılığa yerleşti.”

Beğendiniz mi? O halde paylaşın