Denizli Fashion Week


“Denizli’de defile” kavramının yerleşmesi belki çok eskilere dayanıyor, ancak profesyonel sahne tasarımı ve koreografisi ile birlikte sanırım benim anımsadığım, bir kurum tarafından gerçekleşen ilk defile 2011 yılında Detgis olarak sunduğumuz “Ev ve Plaj Giyimi Yarışma” defilesi oldu. Kamu yararına, tasarıma olan ilgiyi geliştirmek ve sektöre yeni tasarımcılar katarak ilham vermeyi amaçlayan bu tarzda çalışmalar, daha sonraki yıllarda hız kazandı. Bunun en önemli göstergesi, bu yıl Eylül ayında 5 incisi gerçekleştirilecek olan, Denib Ev ve Plaj Giyimi yarışma defilesinin, Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen önemli bir “prodüksiyon” haline gelmesidir. Buldan Ticaret Odası’nın tasarım defilesinin yanısıra, son dönemlerde kurumlar tarafından desteklenen ve yine kamu yararı hedefleyen özel defilelerde gerçekleştirildi.
29 Şubat akşamı, önemli organizatörlerden Rönesans ajans sahibi Akif Örük tarafından gerçekleştirilen, Güney Ege Kalkınma Ajansı destekli, Denizli Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen tasarım defilesi, Denizli Ticaret Odasının yürüttüğü tasarım merkezi tarafından kotarılmış önemli bir çalışmadır. Sektörümüze yeni tasarımcılar kazandırma ve tasarım tekniklerini geliştirmeye yönelik 2014 yılından beri çok çaba sarf edilmiştir. Bunun sonucunda gerçekleştirilen defileyi izlerken, sadece görsel olarak sununanlara değil, altında yatan emek ve çabayıda görmek gerekir. Bu çalışmada emeği geçen tüm paydaşları ve Denizli Ticaret Odası ve personelini yürekten tebrik ediyorum.
Defile demişken, Denizli’de 6 Mart 2016 Pazar günü önemli bir organizasyona imza atacağız. Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği olarak, 6 Mart Dünya Türk, Havlu ve Bornoz Günü kutlamaları kapsamında, belki Türkiye de bir ilk olan, “Gün Boyu Defile” çalışmasını gerçekleştireceğiz. Moda haftalarında buna benzer çalışmalar oluyor mutlaka, ancak bir STK nın öncülüğünde, 14 üye firmanın ürünlerini sergileyeceği bir defile, Denizli’de kesinlikle bir ilk olacaktır. Firmalarımızın katalog çekimlerinin profesyonel bir sahnede seyirci ile yapacak olmaları, bir ilktir. 24 mankenin, gün boyu gerçekleştireceği bu performanslar için firmalarımız günlerdir çalışmalarını sürdürmektedirler. Ürününden aksesuarına kadar, belki bir alıcı gözü ile bugüne kadar bu denli ayrıntı ile kurgulamamış olan firmalar, bir anlamda kendilerini tasarım olarak dünya podyumlarına hazırlıyorlar. Heyecan dolu bu defileyi biz yine Rönesans Ajans ekibi ve tasarımcı İpek Örük hanımefendi ile ortaya çıkarmaktan ayrıca büyük güven ve mutluluk duymaktayız. 6 Mart sabahı saat 10:00 da başlayacak olan defilelerimize, tüm tasarımcı ve tasarımcı adaylarımızı davet ediyoruz.
Sevgilerimle,
İsa DAL
Denizli
1 Mart 2016

Beğendiniz mi? O halde paylaşın