Buz gibi, Çameli


Kıymetli Yüzhaber Okurlarımız,
öncelikle yazılarımda aksaklıklardan dolayı özür dilerim. Ülkemizde yaşanan üzücü hadiseler, ramazan ve yaz sıcakları derken biraz ara vermiş olduk.
Geçen hafta 28 Temmuz 2015 – 2 Ağustos 2015 tarihleri arasında Çameli de organize edilen, 3.Çameli XC Open 2015, uluslararası yamaç paraşütü mesafe yarışmasında organizatör olarak görev aldım. Aylardır çalışmalarını sürdürdüğümüz bu yarışmada, 1 hafta süre Çameli de unutulmaz keyifli günler geçirdik. Bu izlenimlerime ilişkin kısa notları sizlerle paylaşmak istiyorum;
Bildiğiniz gibi Çameli ilçemiz, Denizli nin en uç köşesinde yer alan, gizli cennetlerimizden biri. Cennet olarak kalmasının muhtemelen en önemli nedenlerinden biri, ücra bir köşede yer alıyor gibi görünmesi ve ulaşımının en zor olan ilçemiz olmasıdır. Denizli den Çameli ye ve oradan Fethiye ye olan yollar, muhtemelen sadece Denizli de değil, Türkiye de Devlet Karayollarının en ihmal etmiş olduğu bölgedir. Denizli de yetkililer sürekli bu konuya işaret etse de, maalesef istenilen yollar bir türlü bitmemektedir.
Allahın bir lütfudur belki bilinmez, yollarından dolayı nüfus artışı göstermemiş, göç veren bir ilçe, doğasıyla ve insanıyla günümüz sosyal ve endüstriyel dejenerasyonundan etkilenmemiştir. 1300 mt civarında ilçe merkezi rakımıyla, zaten ilçenin neredeyse tamamı bir yayla. Çarpık yapılaşma ile bozulmamış, suyu, yeşili, dağı, yamacı, lezzetleri bol bir ilçemiz. Henüz keşfetmeyen varsa, ben Denizli liyim, Egeliyim dememeli bence. Bir hafta boyunca Türkiye sıcaktan kavrulurken, biz akşamları montla oturduk ve geceleri yorganla uyuduk. Hele yöresel lezzetler, yörük kültürünün unutulmuş derin izlerini yaşatmaya devam ediyor. İlçe nin kasabaları, köyleri, mahallelerinin her biri ayrı güzellik ve özellik barındırıyor. Biz bir hafta boyunca bu nimetlerin çok azından istifade edecek zaman bulabildiysek te, bunlar bile, bize dolu dolu keyifler yaşattı. Herhalde 1 hafta boyunca organizasyonda çalışmamıza rağmen, herhalde 5 yıldızlı lüks bir tesiste yapacağım tatilden çok daha fazla dinlendiğimi söyleyebilirim.
Çameli önümüzdeki dönemde bir çok ilçemizi kıskandıracak, çok önemli potansiyelleri ortaya çıkartacak. Doğa sporlarında Türkiye nin önemli merkezlerinden biri olmaya aday Çameli, diğer yandan kültür ve lezzet turizminde de iddialı hale geleceğine inanıyoruz. Bizim inancımız ise, Çameli de bulunan inanmış insanlardan kaynaklanıyor. Mükemmel bir uyum, samimiyet ve hatta profesyonellikle bu sıçramayı sağlayan başta Çameli Kaymakamı Şeref Albayrak olmak üzere, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan canla başla Çameli için koşturmaktalar. Günün her saatinde, her yerde halkın içinde görmeniz mümkün olan Kaymakam bey ve Başkan mükemmel bir uyum örneği ve çalışma disiplini ortaya koymaktalar.
Çameli ye Türkiye nin her köşesinden katılan ve özellikle de yabancı yarışmacıların Çameli ye olan hayranlıkları, yukarıda saydığım nedenlerden dolayı kat be kat arttı. Nitekim kaçımız Unesco nun yaşayan insan hazinelerinden olan Hayri Dev amcamızın elinden imzalı cura alıp, özel bir dinleti fırsatı yakalayabilmiştir ki ! Hayri Dev amcamızın oğlu Bayram abi de kabak kemanesi ile bizleri yörenin derin kültürünün izlerini yaşatmaları, hepimizi ayrıcalıklı hissetmemize vesile olmuştur.
Bu bağlamda ben organizasyonda emeği geçen bütün Çameli li dostlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim.
Çameli, sadece Denizli’nin değil, Türkiye’nin parlayan yıldızı ve yeni keşfedilen Markasıdır. Benim de Çameli nin yazına ilişkin sloganım: “Çameliiiii, buzzzz gibiiii”
Sevgilerimle,
İsa DAL

Beğendiniz mi? O halde paylaşın