Bu döviz ne olur?


10 yıl öncesine kadar ekonomide en çok gündemde olan konuların başında döviz ve faizler gelirdi. Bu sadece ekonomistlerin ya da iş adamlarının konusu değil, aynı zamanda hane halkının takip ettiği hadiselerdi. Hele ki halen hafızamızdan silinmemiş olan olaylar neticesinde, gecelik faizlerin binleri aştığı günler yaşadık. O dönemde parası olan çalışmadan parasına para katıyor, döviz ve borsayı iyi takip ediyorsa da günlük harçlığını çıkartabiliyordu. Forward işlemleri ile iş adamları döviz tahminleri yapar, alınteri ile kazanılmayacak paralar kazanırlardır. Ekonominin “gevşekliği” ve enflasyon sonucunda bu paraların hayrı bereketi olur muydu, sanmıyorum.

Peki bugün ne oldu da döviz aldı başını gitti? Altın ne olacak peki? Paramızı nerede bekletelim? Ev, araba alacağım bekleyeyim mi? En önemli soru, bu dönem borçlanmaya uygun mu?

Hükümetin ekonomik politikaları, son dönemde yaşanan siyasi polemik etkisinin sonuçlarını görüyoruz. Bundan dolayı ekonomi durdu, faizler binleri gördü mü , hayır. Önümüzdeki günlerde hükümet bu işi toparlayacak gibi görünüyor. Birçok vatandaş seçimleri görmeden, elindeki para ile yatırım yapmayacak, ya da borca harca girme konusunda daha dikkatli davranacağı kesin. Ya da bu durumu bir fırsat bilip tam tersi alımkar bir tavır sergileyeceklerde olacaktır. Her şerde bir hayır vardır derler ya, ülkemizin tasarruf oranının istenilen seviyenin çok altında olması derdinden bu vesile ile kurtulacak gibiyiz. Bu da biraz esnafı haliyle sıkıntıya sokacaktır.

Ben şuna inanıyorum. Su gibi, ekonomide yolunu tekrar bulacaktır. Sadece şu toparlanma sürecinde pozisyonu koruyup, tasarrufu arttırmamızda yarar var. Döviz bu yüksek seviyelerde tutunamayacağını gördük. Merkez bankasının faiz arttırımı ile birlikte döviz doğal olarak biraz gerileyecektir. Hele hükümet biraz daha hızlı toparlanır ve seçimlerde de gücünü koruyabilir ve tekrar eski güven ortamı tesis edilirse, türk lirası hızla değer kazanacaktır. Bu arada ben ekonomist değilim ve sadece piyasada üretim, ihracat yapan ve bundan dolayı dengeleri takip etmek zorunda olan bir vatandaşım.

Sonuç olarak: Şu dönem atlatılıncaya kadar eldeki, avuçtakini korumakta ve temkinli olmakta yarar var.
Sevgilerimle

Beğendiniz mi? O halde paylaşın