Bir sebebi vardır elbet


Geride bırakmış olduğumuz 2014 yılının ilk yarısında tekstil ve hazır giyim sektörleri bazı olumsuzluklara rağmen yine üretim ve ihracattaki artışını sürdürmeyi başarmıştır.

Ev tekstilinde en büyük pazarımız olan Avrupa’da alışılmış sert kış şartlarının görülmemesi ve bundan dolayı insanların evlerinden ziyade sokakta daha fazla zaman geçirmeleri, sektöre olumsuz yansımıştır. Bu nedenle belki hazır giyim sektörü, ev tekstilinin önünde bir büyüme gerçekleştirmiştir. 2008-2009 global ekonomik kriz sonrasında ortaya çıkan rekor düzeydeki emtia fiyatlarından sonra, muhtemelen 2014 yılı en hareketli günlerini yaşıyor.

Bu süre içinde Arap baharı ile birlikte kaybedilen pazarlar olduysa da, yine Arap baharı nedeniyle Türkiye nin kazanımları da ortaya çıktı. 2013 yılı itibariyle Ukrayna da başlayan ayaklanmalar ve huzursuzluğun devam etmesi ve ayrıca Rusya ile yaşanan gerginlikler neticesinde bu coğrafya da ekonomik bir durgunluk yaşanmaktadır. Maalesef bu da siparişleri etkilemiş olup, ciroları bu bölgelerde etkilemiştir. Son yılların en büyük ihracat ortaklarımızdan olan Irak’ta meydana gelen, ve endişe ile takip etiğimiz İŞID hadisesi, bu coğrafyalarda göstermiş olduğumuz faaliyetleri olumsuz etkilemiştir.

Diğer gözden kaçan önemli bir konu ise, Avrupa Birliğinin Pakistan a uyguladığı %10 civarındaki “Anti Damping” vergilerini kaldırması olmuştur. Bu sayede önemli bir rekabet avantajı kazanan bu ülke muhtemelen Avrupalıların tercih sebebi olmuştur. “Yeni Pazarlar” Sektör açısından tatil döneminin ardından gelecek siparişlere ümitle bakan hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, mevcut Rusya, Ukrayna ve Irak örneklerinde olduğu gibi yaşanabilecek bölgesel politik risklerden dolayı farklı Pazar çalışmalarına devam etmesi gerekiyor.

Gelişmekte olan orta Afrika ülkeleri gelecek için önemli fırsatlar sunabilirler. Bu sebeple Nijerya, Uganda, Angola ve Kenya gibi Afrika ülkelerinde tanıtım faaliyetlerimizi arttırmamız gerekiyor.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın