Bayram Filantropistleri


Geçenlerde şu meşhur tuzak e-postalardan biri bana ilginç bir konuyu araştırmama vesile oldu. Dolandırıcı şebeke, dünyaca ünlü bir Philantropist olan Chuck Feeney in adını kullanarak, rasgele birilerine 2 milyon pound vermeye karar verdiğini söyleyen bir e-posta yayıyor.

Artık hikayeyi kime tutturursa. Bu cazip teklife heveslenen biri olursa da, sonu pek te hoş olmuyor diye biliyorum. İş adam kaçırma, fidye isteme ve şantaja kadar gidiyor. Bende konuyu önce araştırdım ve sonra Chuck Feeney e ait gerçek vakfı bularak, oraya uyarı e-postası gönderdim.

Daha önce bu tip dolandırıcılık örneklerinden haberleri olmalarından dolayı vakıf, her gelen ihbari değerlendiriyor. Bu mesele ile ufaktan ilgilenmemden dolayı “Philantropist” nedir diye araştırdım. Etimolojik olarak kökeni eski Yunanca ya dayanan bu kelime, “İnsan Sevgisi” ni ifade etmektedir.

Bu kelimenin günümüz türkçesine yerleşmediğini fark ettim. Bunun yerine dilimize yerleşmiş çok daha ulvi bir kelime olan “Hayırseverlik” var. Türkçe transkripsiyonu ile “Filantropist” veya “Hayırseverler”, dünyanın her yerinde aktif olarak farklı “hayır” alanlarında çalışıyorlar.

Chuck Feeney, Bu alana reklam vermek için tıklayınız dünya da bulunan birçok hayırsever gibi, kurdukları vakıflar aracılığı ile dünya da birçok “hayır” işleri yapmakta. Ülkemizde ise bildiğimiz, duyduğumuz, tanıdığımız birçok dev holding patronları, bir şekilde işlerini rayına soktuktan sonra, dünyadaki diğer örneklerde olduğu gibi, kendilerini “hayır” işlerine vakfediyorlar.

Capital dergisine göre bizim de “bilinen” en ünlü “Hayırsever” lerimizin başında sırasıyla Mustafa Koç, Ferit F. Şahenk ve Hüsnü M. Özyeğin geliyor. Tabii bir elin verdiğinden, diğer elin haberi olmaması ilkesine bağlı kalan, hayatını maddi ve manevi hayır işlerine vakfeden, adı gazete ve dergilerde geçmeyen birçok “Hayırsever” büyüklerimiz var.

Bizim dinimizin ve kültürümüzün temeli paylaşmak, aç olana, fakir, muhtaç ve düşkün olana el uzatmaktır. Ülke insanımız her zaman olduğu gibi, yaklaşan mübarek kurban bayramına maneviyat yüklü, merhamet dolu bu duygularla girmeye hazırlanıyor. Toplumumuzda sevgi, barış, huzur, birlik, beraberlik ve dayanışmanın zirveye ulaştığı nice bayramlara kavuşmamız dileğiyle, bayramınız mübarek olsun.

Beğendiniz mi? O halde paylaşın