Ateşten Gömlekler


Tarih kitaplarında anlam veremediğimiz ve aslını merak ettiğimiz çok nokta var. Bununla birlikte yazılı dünya tarihinin gerçekleri yansıtmadığı kaynaklara daha fazla rastlıyoruz. Tarihi çok farklı perspektiflerden, hatta istediğiniz perspektiften okuyabilirsiniz.
Resmi belgelere dayalı olmadan, sözde Ermeni soykırımının, yine Ermeni diyasporasının az ya da çok bulunduğu ülkelerin parlamentolarında görüşüldüğü durumlara yıllarca şahit olduk. Bu olaylar çok uzak ülkelerde yaşansa da, ülkemizin gündeminde yer bulabilmiştir. Ermeni sorunu, yabancı sorunu, mülteci sorunu, sınır sorunu ve incir çekirdeğini doldurmayacak daha birçok sorun ile Türkiye, ülkelerin kendi iç siyasi mücadelelerine alet edilmiştir.
Almanya iç siyaseti, özellikle Gezi olayları ile birlikte, özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ı ve dolayısıyla Türkiye yi, kendi iç siyasetinde malzeme haline getirmiştir. Son bir yıldır Alman medyasında da bu yoğun bombardımanına anlam verebilmek için sanırım çok fazla beklemeden ve hep birlikte yakında nedenini öğreneceğiz. 70’li yıllar itibariyle tarihi gelişmelerin bizzat içinde yer alan bir jenerasyon olarak, tahmin ediyorum ki son 3-4 yıldır ülkemizin içeride ve komşularıyla yaşadığı sorunlar, yeni dünya düzeninin içinde ülkemizin konumuna ilişkin kendi iradesi ile karar verecek duruma gelmesi ile çözülebilecek.
Siyasi olaylar ne içinden bakıldığı gibi, ne de dışından bakıldığı gibi olmayabiliyor. Ancak şu bir gerçek: Ülkemizin giydiği ateşten bir gömlek ve er ya da geç kendi kaderini çizecek iradeyi gösterecek güce ulaşacaktır.
Isa DAL
3 Haziran 2016
Valensiya – İspanya

Beğendiniz mi? O halde paylaşın