Ah Yalan Dünya !


Gördüklerimiz, işittiklerimiz, okuduklarımız ve yaşadığımızı sandığımız yaşamın ardında farklı gerçekliklerin olduğunu düşünmüşüzdür.
Gerçekte ilişkide olduğumuz insanların yüzümüze farklı konuşup, arkamızdan farklı konuştuklarını da biliyoruz. Bu eylemin diğer adı da “dedi-kodu”.
Gündemim tartışıldığı sosyal medyanın gündemini yine dedi-kodu kıvamında yürütülen, temeli doğrulanmış bilgiye dayanmayan provokatif söylemler oluşturuyor.
Aylar öncesinde Türkiye bir 15 Temmuz gerçeğini yaşadı. Rusya, ABD ve Avrupa da yaşanan baş döndürücü siyasi ve sosyal gelişmeleri doğru yorumlayabilmek için ideolojilerden arındırılmış bir bakış açısı ile olayları değerlendirmek gerekirken, yine sosyal medya kalemşörleri “atıyorum” kıvamında, milletle dalga geçer bir basitlikle olayları ele aldıklarını görüyorum. Herkes fikirlerini özgürce ifade etme hakkına sahiptir, ancak bunun da bir edep sınırı dahilinde cereyan etmesi gerekiyor. İnsanlar tercihlerinden dolayı küçümsenemez, aşağılanamaz. Seçilmişlerde aynı şekilde, temsil ettikleri belirli bir kitle olduğu için, yine aşağılayıcı ve küçümser ithamlarda bulunulmasına kesinlikle karşıyım. Demokrasi, dozu aşmış tepkiler verilebileceği anlamına gelmez. Demokrasi, tercihlere saygı anlamına gelir.
Önümüzde bir referandum var. Lütfen kırıcı değil, yapıcı olalım. Tercih her ne olursa olsun, hiç bir kesimi tercihinden dolayı aşağılanmamalı.
Herşey vatanımız ve çocuklarımızın geleceği için.
Sevgilerimle,
İsa DAL

Beğendiniz mi? O halde paylaşın