6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz günü çılgınlığı


Türkiye’nin birçok doğal markaları var. Bunlar taşınır olanlar, taşınmazlar, zaman ve mekanı olmayanlar, yenilenler, içilenler, giyilenler, bilinenler, unutulanlar şeklinde uzun bir liste çıkartabiliriz. Ancak realiteyi en yakından ilgilendiren markaların zirvesini, ticari nitelik taşıyan emtialar oluşturuyor. Özellikle de tüketime yönelik emtia niteliği taşıyan ürünlerimizin dünyada bilinirliği, sanırım iki elin parmağından azdır.
Yıllar önce havlunun başkenti ünvanını Bursa’dan alan Denizli, aynı zamanda tarihi bir mirasıda devralmış oldu. Osmanlı’nın dünyaya tanıttığı “Türk Havlusu”, Denizli’li sanayicinin girişimci, rekabetçi ve araştırmacı yönüyle yeninden dünya tarafından keşfedildi. Son 30 yılda dünyanın her bir köşesinde kullanılan Türk havlusu ve bornozu, alanında üretildiği ülke ile anılan ender bir emtia haline gelmiştir.
Çin’den Güney Amerika’ya, Avustralya dan Alaska’ya dünyanın her yerinde yıllık olarak 350 milyon adet Türk havlusu ve 22 milyonun üzerinde Türk bornozu satılmaktadır. Rakamsal olarak 1 milyar doları ifade eden bu başarı ile 6 Mart tarihinde övünürsek hiçte abartılı bir iş yapmamış oluruz.
6 Mart tarihinde Pamukkale travertenlerinin önünde bulunan Kocaçukur içindeki “Natürel Park”‘ta, Denizli’de tekstil eğitimi gören mesleki eğitim öğrencileri, mühendislik fakültesi tekstil bölümü öğrencileri, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu yönetim kurulu başkanı ve federasyonumuza bağlı bulunan dernek başkanları ve Denizli’nin önde gelen bürokrat ve sanayicilerden oluşan 1000 kişiyi aşan bir kalabalığa Türk Bornozu ve Havlusu giydireceğiz.
Kültürel mirasımız olan “Türk Havlusu” bundan sonra her yıl farklı etkinliklerle ve daha geniş çaplı olarak kutlanacak ve zenginleşecektir.
Bu projemize inanan ve bize destek veren tüm kurum ver kuruluşlara ve Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) yönetim kurulu ve genel sekreterimize huzurunuzda şükranlarımı sunarım.
Sevgilerimizle,
İsa Dal
twitter: @IsaDal_Denizli

Beğendiniz mi? O halde paylaşın