Isa Dal Kimdir ?

isa-dal1969 yılında Almanya da dünyaya geldi.

İlk öğretimini kısmen Denizli merkez Namık Kemal İlkokulunda, son sınıfını da Almanya’nın Berlin kentinde tamamladı. Lise eğitimini yine Berlin’de tamamladıktan sonra, ailesi ile birlikte Denizli’ye döndü. İki ülke arasındaki denklik sorunundan dolayı, tekrar Lise 2 den başlamak zorunda kaldı. Burada yaşadığı uyum sorunu sonrası sadece 2 ay sürdürebildiği Denizli Cumhuriyet Lisesi’ndeki eğitimine, Almanya’da devam etmek amacıyla ara verdi.

Ancak Alman göçmen mevzuatına göre, pasaportunda yer alan ikametgah vizesi 2 ay geçmiş olmasından dolayı, aile fertlerinin halen Almanya da yaşamasına rağmen, İzmir Alman Konsolosluğu tarafından geri dönüş hakkı verilmedi.

Bu arada 1980 yılında tanıştığı bilgisayar teknolojisinden dolayı, 15 Ocak 1986 tarihinde iş hayatına Dos.Bil Bilgisayar şirketinde kurucu ortak olarak başladı. 1988 yılında Lise eğitimini tamamlamak üzere bir çok özel okula yaptığı başvurular kabul edilmedi. MEB nın verdiği okul dışı kayıt hakkını kullanarak, 1989 yılında ÖSS, Lise 2 ve Lise 3 tüm dersleri ile birlikte ÖYS de başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde okumaya hak kazandı.

İstanbul da geçen öğrencilik yıllarında turizm sektöründe rehberlik yaptı ve 1992 de açılışı yapılan Conrad İstanbul otelinde 3 yıl süre ile çalıştı. Bu dönemde ilk tekstil ve ekonomik kriz deneyimini 1993-1994 yıllarında ortak olarak kurduğu bir tekstil atölyesinde kazanmış oldu.

1993 yılında mezuniyetinin ardından, 1994 yılında 239. dönem askerliğini İzmir LSE Komutanlığında (NATO) mütercim tercüman olarak tamamladıktan sonra, 1995 yılında Denizli ye yerleşti.

İş yaşamını 1998 yılında kurduğu Evteks Tekstil Ltd. ile, 2008 yılında hayata geçen Yenita Tarım Organik Tarım ve Seracılık Ltd. ve 2010 yılında kurduğu medikal teknik tekstiller üzerinde çalışan Dakotek Ltd. şirketlerinde sürdürmektedir. 2010-2016 yılları arasında sürdürdüğü Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) yönetim kurulu başkanlığı görevinin yanısıra, aynı yılda Denib (Denizli İhracatçılar Birliği) TİM delegeliğini, ve Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, TOBB tekstil ve konfeksiyon komisyonu üyeliği görevlerini yürütmüştür. TOBB Sanayi temsilcisi olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı destek kapsamındaki ARGE merkezleri komite üyesidir. 2012 yılı itibariyle Denizli Valiliği tarafından, Denizli Tekstil Kümelenme organizasyonu konusunda yetki verilmiştir. Haziran 2012 de yapılan Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu genel kurulunda basın ve halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı görevine gelmiştir. 2015 yılı yapılan genel kurul sonrası Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, yüksek istişare kuruluna seçişmiştir. 2013 yılında yapılan Denizli Sanayi Odası seçimi ile 9. Grup meslek komitesi başkanlığı yapmaktadır. Nisan 2014 ten beri Denib (Denizli İhracatçılar Birliği) yönetim kurulu üyeliği ve tim delege görevini yürütmektedir. 11.12.2015 tarihi itibariyle, Pamukkale Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nün MÜDEK Akreditasyon süreci kapsamında, “Danışma Kurulu Üyesi” olarak görevlendirilmiştir. 2016 Haziran ayında, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği – TETSİAD yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir. Nisan 2016 da ilk kitabı olan “Başkanın Seyir Defterini” yayınlamıştır. Mart 2016 da yüksek lisans eğitimini, Nişantaşı Üniversitesi, Moda ve Tasarım alanında tamamlamıştır. Akademik çalışmalarını Haliç Üniversitesi, Moda ve Tasarım Bölümü, Sanatta Yeterlilik (doktora) programında öğrenci olarak sürdürmektedir.

İngilizce, Almanca, İspanyolca bilen İsa Dal, evli ve 1997 doğumlu bir kız çocuğu babasıdır.

Who is Isa Dal:
He was born in Germany in 1969.

He finalised his primary school education in Berlin, after he went the first four years to the “Namik Kemal Denizli” elementary school . After completing his high school education in Berlin, he returned with his family to Denizli. Due to the problem of educational equivalence between the two countries, he had to start again from High School Class 2 in Denizli. Due to the “integration” problems he had in Turkey, after only two months of visiting the high school in Denizli, he left the school in order to continue his education in Germany.

However, according to German immigrant legislation, he was not allowed to return, although the family members where still living in Germany.

Because of his computer knowledge since 1980, he decided to continue his life by entering his first business career in computer technology, by founding one of the first computer companies in Denizli, called “Dos.Bil Bilgisayar” in January 1986. In 1988 he decided to get his high school diploma and applied to finalise the two years exams, which he had passed within a month and he was also successfully qualified to study at the Istanbul University for “Greek Literature and Language”.

While working as a tourist guide and hotel receptionist at hotels during his study in Istanbul, he was working at the Conrad Istanbul hotel at the opening for the next three years. At the same period, he was shareholder at a textile ready to wear garment manufacturing place, where he experienced his first economic crisis in 1994.

After graduation in 1993 from Istanbul University, he attended his military service in 1994 in Izmir as a NATO sergeant.

Up to day, Isa Dal is working at Evteks Tekstil Ltd., which he founded in 1998, as well as Yenita Greenhouse founded in 2008. in 2010 he founded the company Dakotek Ltd., for medical technical textiles.
Duties at NGO’S:
2010 – 2016: President of the textile and garment association of Denizli (Detgis www.detgis.org.tr )
2010 – present: Deputy at the Turkish Exporters Assembly ( TIM www.tim.gov.tr )
2010 – 2016: Deputy at the textile/ready to wear group of the “Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey)
2012 – 2015: Vice president of the “Turkish Fashion & Ready Wear Federation. (MHGF www.mhgf.org.tr)
2012 – present: Comity member of R&D Centers at the “Ministry of Science, Industry and Technology”
2013 – present: Executive member of the 9th committee at Denizli Chamber of Industry.
2014 – present: Executive board member of the “Denizli exporters Association”. ( Denib www.denib.gov.tr)
2015 – present: Member of the advisory board for the “Turkish Fashion & Apparel Federation. (MHGF www.mhgf.org.tr)
2015 – present: Member of the advisory board for the Pamukkale University, Engineering Faculty Textile Engineering departments MUDEK accreditation.
2016 completed his masters degree at the Nisantasi University in Fashion & Design.
2016 – present Executive board member of the Turkish Home Textile Industry and Businessmen Association ( Tetsiad )
2016 – PhD student in Fashion & Design at the Halic University in Istanbul
Isa Dal is married since 1996 and father of a daughter born in 1997. He speaks English, German and Spanish. He loves cycling, paragliding, learning and writing.